Hlavní navigace

AKTUALIZOVÁNO Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT za neplatné

Sdílet

Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT Czech za protiprávní. Dříve vydaná rozhodnutí nejvyššího soudu přitom dosud dopadala pouze na konkurenty, tedy společnosti Home Credit, ESSOX, Cetelem, SMART Capital, Komerční banku apod.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci rozhodčích doložek Profi Creditu je obrovským zvratem v boji proti soukromým rozhodcům a exekucím. Po více než půl roce můžeme říct, že exekuce Profi Creditu jsou zastavovány jako protiprávní a otevírá se tak šance pro mnoho desítek tisíc lidí zbavit se své exekuce. Ačkoliv soudy nižšího stupně zatím tuto judikaturu Nejvyššího soudu příliš neznají, Krajské soudy, jako soudy odvolací, ji ctí a exekuce zastavují, okomentoval rozhodnutí soudu právník a mediátor Petr Němec.

Judikát Nejvyššího soudu podle něj dopadá i na další exekuce, především pak od společnosti Profidebt (nyní Intrum Justitia Czech, s.r.o.), která dříve spadala do stejné finanční skupiny jako Profi Credit.

Na začátku projektu jsme počet protiprávních exekucí odhadovali na sto tisíc. Během roku a půl naší činnosti se ukázalo, že jde o mnohem větší problém. Navíc se judikatura Nejvyššího i Ústavního soudu dále vyvinula a významně rozšířila druhy exekucí, které lze zastavit. V současné době odhadujeme, že se jedná o přibližně 200 tisíc exekucí, které by měly být zastaveny, uvedl také Tomáš Pospíšil ze společnosti Český spotřebitel, která provozuje i server Exekutor má smůlu.cz.

Nejvyšší i Ústavní soud totiž před časem vydaly rozhodnutí o tom, že exekuce, která je vedena na základě rozhodčího nálezu je neplatná, pokud byl rozhodce vybrán netransparentně. To je šance pro mnoho spotřebitelů, aby si výrazně snížili náklady exekuce, protože právě rozhodci často přiznávali úvěrovým společnostem nemravně vysoké pokuty a velice vysoké úroky. Podrobněji se tomu věnujeme v článku Řada exekucí je vedena neplatně. Jak zjistit, jestli to není i ta vaše?

Jak upozornil i Petr Němec, zastavením exekuce se svých dluhů nezbavíte, ale můžete je výrazně snížit právě o náklady exekutorů, advokátů a rozhodců. Dluhy se mnohdy stanou soudně nevymahatelné, neboť se skládají z neplatných pokut a protiprávních úroků. Nezávislý soud, na rozdíl od soukromých rozhodců, totiž takové nároky věřitelům nikdy nepřizná. Věřitelé se tak na soud raději už ani neobracejí, dodal Němec.

Vyjádření společnosti Profi Credit:  (aktualizace zprávy 4.9. 2015 v 15:20) 

Mediální prohlášení pana advokáta Němce mají jediný cíl, a tím je jeho komerční prospěch. Poté, co společně s dalšími kontroverzními podnikateli napálil statisíce důvěřivých občanů v podvodném projektu Poplatkyzpet.cz, se znovu pokouší získat plnou moc od lidí. Jedná se o obdobný obchodní model, který počítá se zisky plynoucími z nákladů na zastupování klientů. Důrazně apelujeme na spoluobčany, aby byli velmi obezřetní a neskončili jako ti, kteří v minulosti uvěřili slibům pana Mgr. Petra Němce a udělili plnou moc v projektu Poplatkyzpet.cz, uvedl mluvčí společnosti PROFI CREDIT Tomáš Plšek.

K problematice rozhodčích doložek a exekucí na základě nich vedených, se společnost Profi Credit bohužel nevyjádřila. Požádali jsme proto obratem o vyjádření i na toto téma. Pokud jej obdržíme, zveřejníme jej v připravovaném článku. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).