Spočítejte si...

Zavřít

AKTUALIZOVÁNO Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT za neplatné

Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT Czech za protiprávní. Dříve vydaná rozhodnutí nejvyššího soudu přitom dosud dopadala pouze na konkurenty, tedy společnosti Home Credit, ESSOX, Cetelem, SMART Capital, Komerční banku apod.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci rozhodčích doložek Profi Creditu je obrovským zvratem v boji proti soukromým rozhodcům a exekucím. Po více než půl roce můžeme říct, že exekuce Profi Creditu jsou zastavovány jako protiprávní a otevírá se tak šance pro mnoho desítek tisíc lidí zbavit se své exekuce. Ačkoliv soudy nižšího stupně zatím tuto judikaturu Nejvyššího soudu příliš neznají, Krajské soudy, jako soudy odvolací, ji ctí a exekuce zastavují, okomentoval rozhodnutí soudu právník a mediátor Petr Němec.

Judikát Nejvyššího soudu podle něj dopadá i na další exekuce, především pak od společnosti Profidebt (nyní Intrum Justitia Czech, s.r.o.), která dříve spadala do stejné finanční skupiny jako Profi Credit.

Na začátku projektu jsme počet protiprávních exekucí odhadovali na sto tisíc. Během roku a půl naší činnosti se ukázalo, že jde o mnohem větší problém. Navíc se judikatura Nejvyššího i Ústavního soudu dále vyvinula a významně rozšířila druhy exekucí, které lze zastavit. V současné době odhadujeme, že se jedná o přibližně 200 tisíc exekucí, které by měly být zastaveny, uvedl také Tomáš Pospíšil ze společnosti Český spotřebitel, která provozuje i server Exekutor má smůlu.cz.

Nejvyšší i Ústavní soud totiž před časem vydaly rozhodnutí o tom, že exekuce, která je vedena na základě rozhodčího nálezu je neplatná, pokud byl rozhodce vybrán netransparentně. To je šance pro mnoho spotřebitelů, aby si výrazně snížili náklady exekuce, protože právě rozhodci často přiznávali úvěrovým společnostem nemravně vysoké pokuty a velice vysoké úroky. Podrobněji se tomu věnujeme v článku Řada exekucí je vedena neplatně. Jak zjistit, jestli to není i ta vaše?

Jak upozornil i Petr Němec, zastavením exekuce se svých dluhů nezbavíte, ale můžete je výrazně snížit právě o náklady exekutorů, advokátů a rozhodců. Dluhy se mnohdy stanou soudně nevymahatelné, neboť se skládají z neplatných pokut a protiprávních úroků. Nezávislý soud, na rozdíl od soukromých rozhodců, totiž takové nároky věřitelům nikdy nepřizná. Věřitelé se tak na soud raději už ani neobracejí, dodal Němec.

Vyjádření společnosti Profi Credit:  (aktualizace zprávy 4.9. 2015 v 15:20) 

Mediální prohlášení pana advokáta Němce mají jediný cíl, a tím je jeho komerční prospěch. Poté, co společně s dalšími kontroverzními podnikateli napálil statisíce důvěřivých občanů v podvodném projektu Poplatkyzpet.cz, se znovu pokouší získat plnou moc od lidí. Jedná se o obdobný obchodní model, který počítá se zisky plynoucími z nákladů na zastupování klientů. Důrazně apelujeme na spoluobčany, aby byli velmi obezřetní a neskončili jako ti, kteří v minulosti uvěřili slibům pana Mgr. Petra Němce a udělili plnou moc v projektu Poplatkyzpet.cz, uvedl mluvčí společnosti PROFI CREDIT Tomáš Plšek.

K problematice rozhodčích doložek a exekucí na základě nich vedených, se společnost Profi Credit bohužel nevyjádřila. Požádali jsme proto obratem o vyjádření i na toto téma. Pokud jej obdržíme, zveřejníme jej v připravovaném článku. 

Na nové pobočce Equa bank v Karlových Varech rozdávají bonus 300 Kč za založení účtu Exekutor Vrána: Končím, mám dost napadání        
Míša
Míša (neregistrovaný) 81.162.195.---
3. 9. 2015 16:24 Nový

Kam se prosím obrátit pro posouzení exekuce

celé vlákno

Dobrý den, mám na sebe exekuci právě z rozhodčí doložky z Proficreditu. Kam se prosím obrátit kde by mi bezplatně pomohli zjistit zda-li mám nárok na pozastavení exekuce. Děkuji velice za odpověď

Gábina Hájková aura:97
4. 9. 2015 10:36 Nový

Re: Kam se prosím obrátit pro posouzení exekuce

celé vlákno

Dobrý den,

uvedeným se zabývá projekt Exekutor má smůlu.cz.

Zdravím Vás, Hájková

tommy
tommy (neregistrovaný) ---.222.21.185.level.giganet.cz
4. 9. 2015 21:16 Nový

Re: Kam se prosím obrátit pro posouzení exekuce

celé vlákno

hlavne si precte smluvni podminky, ktere jsou nenapadne uvedene na malem prolinku na strankach exekutormasmulu.cz. Udelite jim plnou moc k tomu, aby vam dohodili advokata... uplne stejny model, jako poplatkyzpet.cz... ale co jineho cekat od pana Nemce... ktery mimochodem ani neni advokat, ale byval jen ne prilis uspesny koncipient v pravni kancelari a pak zacal takto podnikat :-((()

Pavel
Pavel (neregistrovaný) ---.ipv4.broadband.iol.cz
5. 9. 2015 0:57 Nový

Vy jste bulíci

celé vlákno

Vy jste fakt bulíci. Prectete si par judikatu a zjistite,ze nemec ma pravdu. Nemate moznost to prohrat. A vyjadreni proficreditu je velice usmevne.

lucinka
lucinka (neregistrovaný) ---.160.broadband10.iol.cz
5. 9. 2015 18:30 Nový

Re: Vy jste bulíci

celé vlákno

a nerikal tohle pan Nemec lidem i u poplatkuzpet.cz a jdeto.de??? ze nic neriskuji? podivejte se, jak ti chudaci, co kim dali plnou moc, dopadli:-((( pan Nemec se k nim uz nehlasi? nepóuze jim??? to mate lidi vazne tak kratkou pamet???

Hanina
Hanina (neregistrovaný) ---.160.broadband10.iol.cz
5. 9. 2015 11:11 Nový

Re: AKTUALIZOVÁNO Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT za neplatné

teda fakt? Jestli je to ten samy Nemec? Tak to je fakt drzost! Poplatkova iniciativa me naucila to, ze co podepisu ve smlouve, to nakonec zaplatim....diky slibum Nemce jsem zaplatila svoji bance jsk poplatky, tak jeste soudni poplatky a priznany naklady soudu za pravniky banky. Takze zkusenost s Nemcem mi stala uz 6358kc a blba uz nejsem, abych mu znova uverila!

4. 7. 2016 10:44 redakčně upraveno, důvod: Porušení pravidel diskuzí.
Janina
Janina (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
7. 9. 2015 8:23 Nový

Re: AKTUALIZOVÁNO Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT za neplatné

Jojo, vychytralej právník. Koukal jsem na stránky a je to úplně stejnej model. Využijou chudáka s exekucí a nedostane stejně nic. Zajímalo by mě, kolik za to Němec inkasuje?

Miroslava. Hajinkova
Miroslava. Hajinkova (neregistrovaný) ---.tmcz.cz
8. 9. 2015 13:57 Nový

Re: AKTUALIZOVÁNO Nejvyšší soud označil rozhodčí doložky a exekuce společnosti PROFI CREDIT za neplatné

Kdo platí včas, ten sa nedostane do exekuce. Jednoduché pravidlo.