Hlavní navigace

Nejvíce rostou mzdy ve finančnictví. V prodejním sektoru naopak poklesly

Sdílet

Průměrná mzda vzrostla v České republice o 7 % a podle Českého statistického úřadu bude tento růst v roce 2018 nadále pokračovat. Nerostou však mzdy všem a stejným tempem. Na aktuálním trendu růstu mezd profitují zejména lidé pracující ve finančním sektoru (41 %) a uniformované sbory (38 %). Právě zaměstnancům v těchto kategoriích se za poslední 3 roky navýšil příjem nejvíce. Vyplynulo to z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Ve finančním sektoru zaznamenalo 13 % Čechů nárůst mzdy o 30 % a více. Jiné kategorie naopak pociťují snížení příjmu. U zaměstnanců v prodejním sektoru přiznává snížení mzdy 40 % dotázaných.

Navýšení mzdy pak mnoho dotázaných využilo ke splácení dluhů. Zaměstnanci z oboru informačních technologií (36 %) začali po zvýšení platu méně plánovat nákupy a utrácejí spontánněji.

Z mezinárodního srovnání vyplynulo, že ve státech, které se potýkají s ekonomickými problémy jako jsou Itálie a Španělsko, výrazně klesají platy především zaměstnancům v oboru služeb, stavebnictví a dopravy. V těchto zemích uvádí pokles příjmu i více než 50 % dotázaných ze zmíněných oborů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).