Hlavní navigace

Nejvíce volných pracovních pozic je v Praze a na Ostravsku

Sdílet

Největší počet pracovních míst nabízí Praha a Ostravsko. V Praze navíc meziročně stoupl počet nabízených pozic o 20 %, v Ostravě pak o 15 %. Vyplynulo to z průzkumu, který realizovala personální agentura Grafton Recruitment.

Nejvyšší procentuální nárůst volných pozic ale registruje Královéhradecký a Ústecký kraj, ačkoliv trend je výrazný po celém území ČR. V Královéhradeckém kraji se jedná o téměř 100% meziroční nárůst, který je způsoben rozvojem zdejších výrobních provozů. V Ústeckém kraji je nárůst volných pozic 40%. Naopak v Jihlavě a v Olomouci se situace oproti loňskému roku vůbec nezměnila.

Více než tři čtvrtiny volných míst jsou nabízeny v technických oborech. Ve výrobě jde o profese jak dělnické (operátor výroby, seřizovač strojů, mistr) tak i inženýrské (procesní inženýr, inženýr kvality, technolog, konstruktér, lean specialista). Nedostatek kandidátů pro dělnické profese začínají firmy řešit nabíráním cizinců. Ti však musí zvládat alespoň základy češtiny a preferováni jsou občané Evropské unie. Nejčastěji jde o pracovníky ze Slovenska, Polska, Bulharska či Rumunska, uvádí Martin Ježek, Business Development Director ve společnosti Grafton Recruitment.

V IT je poptávka po programátorech a vývojářích. Obecně je také velká poptávka po skladnících. V případě kvalifikovaných technických či IT pozic firmy nabírají hojně i občany Ruska a Ukrajiny, a to díky jejich perfektnímu technickému vzdělání, dodává Martin Ježek.

Vedle těchto oborů jsou poptáváni pracovníci i do sdílených podnikových služeb, kde je důležitá znalost cizích jazyků.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).