Hlavní navigace

Kdy pojišťovna nehradí vyšetření pro zjištění, kdy nasadit antibiotika. ?

Sdílet

Vyšetření CRP se využívá k tomu, aby se zjistilo, zda je nutné, aby vám lékař nasadil antibiotika. Díky stanovení CRP se rozliší virová a bakteriální infekce. Následně se používá i pro kontrolu úspěšnosti léčby.

Co když  ale chcete, aby vám lékař udělal vyšetření na vyžádání, protože z nějakého důvodu nechcete antibiotika dříve, než to bude nezbytné? Vyšetření CRP pojišťovna hradí a pacient za něj nic neplatí, ať je provedeno přímo lékařem v ordinaci, nebo v externí laboratoři. Požadovat po pacientovi platbu by lékař mohl pouze v případě, že k vyšetření CRP neshledává žádný zdravotní důvod, ale pacient na něm trvá, říká Oldřich Tichý, tiskový mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Někteří lékaři mají možnost provést vyšetření přímo v ordinaci. Pokud tomu tak není, zajistí vám lékař toto vyšetření v laboratorním režimu, tedy odešle vzorek vaší krve do laboratoře, kde vyšetření provedou. Ale ani za takto provedené vyšetření CRP neplatíte.

Pokud vám váš lékař nabízí, že toto vyšetření sice provede přímo v ordinaci, ale pouze jako „nadstandardní“ a tudíž si jej budete muset zaplatit, nepřistupujte na to. Takový požadavek by mohl znamenat, že lékař toto vyšetření nemá ve smlouvě s pojišťovnou, a pak zde chybí garance kvality, zaručená splněním podmínek pro nasmlouvání daného výkonu, dodává Oldřich Tichý.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).