Hlavní navigace

Nejčastější triky podomních prodejců energií

Sdílet

Gabriela Hájková 20. 2. 2015

Většina Čechů (72 %) se někdy setkala s podomním prodejem energií. Vyplývá to z průzkumu společnosti E.ON. Podomní prodejci jsou nechvalně známí tím, že pod záminkami získávají od domácností osobní údaje, které pak použijí k přepisu energií nebo poskytují jen velmi kusé a zkreslené informace o tom, jak „výhodnou“ nabídku předkládají. Není navíc pravidlem, že by se nechali oklamat pouze důchodci nebo maminky na mateřské. 

Jaké triky využívají podomní prodejci nejčastěji?

Kontrola faktur

Vůbec nejčastěji svou návštěvu prodejce zdůvodňuje kontrolou faktur, elektroměru, nastavení tarifu, distribuční sazby nebo slevy. Jakmile ale prodejci ukážete své poslední vyúčtování elektřiny nebo plynu, ten snadno získá údaje potřebné do nové smlouvy. Pakliže formulář podepíšete (prodejce většinou tvrdí vše možné jen ne že se jedná o žádost o změnu dodavatele), s původním dodavatelem se můžete rozloučit. 

Žádné kontroly faktur, tarifů nebo sazeb dodavatelé energií ve skutečnosti neprovádějí. Odečet měřidla je prováděn pouze pracovníky distribuční společnosti a je dopředu ohlášen. Faktury nebo stávající smlouvy proto nedávejte z ruky ani k opisu informací.

Vydávání se za zaměstnance ERÚ

Prodejci se také často představují jako zástupci dominantní energetické společnosti, která v místě působí, pracovníka distribuční společnosti nebo zástupce Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Problém evidujeme u nejrůznějších dealerů s energiemi, kdy se někteří vydávají za pracovníky ERÚ nebo Státní energetické inspekce. V tomto případě náš úřad podává trestní oznámení, i když je většinou obtížné podvodníka ex post chytit, uvedl Jiří Chvojka, tiskový mluvčí ERÚ. 

Zástupci ERÚ nebo Státní energetické inspekce české domácnosti ve skutečnosti neobcházejí a pracovníci distribuce provádějí jen odečty měřidel.

Zaměstnanci provádějící odečet se vždy musí prokázat služebním průkazem a totožnost si navíc můžete ověřit i telefonicky přímo u příslušné společnosti. 

Ukončení činnosti vašeho dodavatele

Podomní prodejci zkouší nalákat na smlouvu i tvrzením, že vám končí smlouva. To ale není možné, protože smlouvy jsou buď na neurčito – tedy na neomezenou dobu nebo na dobu určitou ale s automatickým prodlužováním – smlouvu ukončujete vy z vlastní iniciativy. 

Další tvrzenou lží je, že váš dodavatel končí činnost. To je samozřejmě nesmysl. Na energetickém trhu se stalo pouze jednou, že dodavatel zkrachoval. V takovém případě přebírá zákazníky dodavatele poslední instance, která má povinnost zajistit dodávky elektřiny nebo plynu, vysvětlil Vladimír Vácha, tiskový mluvčí společnosti E.ON. 

Při krachu dodavatele byste o tom byli oficiálně vyrozuměni a dodávky by převzal místně příslušný distributor elektřiny, abyste měli dostatek času vybrat si nového obchodníka podle svého rozhodnutí.

LED žárovky zdarma?

V poslední době bylo poukazováno na případy, kdy prodejce přinesl úspornou žárovku s tím, že se jedná o dárek zdarma, ale výměnou za podpis smlouvy na dodávky energie. Spotřebitelé ale fakticky podepsali nejen změnu dodavatele, ale i kupní smlouvu na žárovky, ačkoli je stály symbolickou korunu. Pokud se rozhodli od smlouvy na dodávky elektřiny nebo plynu odstoupit, museli zároveň odstoupit i od kupní smlouvy na LED osvětlení a také ho nepoškozené vrátit, jinak jim hrozila pokuta 2000 korun, informovala Jana Poncarová z projektu EnergetickaPoradna.cz.

Věcné dary od prodejců nepřijímejte, dodavatelé to běžně nedělají, takže si většinou můžete být jisti, že se za chováním skrývá nějaká nekalá praktika, ukrytá malým písmem v dokumentu, který máte podepsat.

Pokud jste prodejci smlouvu podepsali (na místě mimo prostory obvyklé k podnikání, tedy třeba na chodbě domu či u vás v bytě), můžete od ní ve lhůtě do 5 dnů před zahájením dodávky elektřiny nebo plynu. Lhůta k uplatnění práva na odstoupení je zachována, pokud bylo odstoupení od smlouvy písemně odesláno před uplynutím této lhůty, dodal Chvojka z ERÚ. 

Pokud chcete ušetřit, raději změňte dodavatele přes ověřené odborníky, kteří za vás vše zařídí. První krok můžete učinit rovnou v naší kalkulačce cen energií. Ta ukáže, kolik můžete ušetřit. Zanecháte-li i kontakt, ozvou se vám specialisté, kteří změnu dodavatele zadministrují za vás.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 2. 2015 8:06

    jk (neregistrovaný) ---.stz.rev-fortech.cz

    Můj otec (82) má jednoduchý recept-branku na řetěz a pro ty, co nechápou, že mají odejít, železný prut. Zatím pochopili všichni.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).