Hlavní navigace

Nedostatek lidí hraje zaměstnancům do karet. Stále více jich mění zaměstnání

Sdílet

Stále panující nedostatek zaměstnanců na trhu práce dává nespokojeným pracovníkům stále více šancí na změnu. Čím dál více tak roste počet těch, kteří se nebojí dát výpověď a jít za výhodnější nabídkou. Obecná míra fluktuace se podle analýz pohybuje na úrovni 14 – 16 % a další čtvrtina lidí si práci aktivně hledá nebo o změně vážně uvažuje. Vyplynulo to z údajů pracovního portálu Profesia.cz. Nejvyšší míru fluktuace vykazují obory jako marketing, reklama a PR či cestovní ruch a gastronomie. Práci nejčastěji mění lidé ve věkové skupině 20 –24 let.

Firmy v současné době nabírají každý měsíc nové zaměstnance, často se jim ale sotva daří dorovnat počet těch, kteří ze společnosti odcházejí. Některé, například call centra, se dokonce potýkají s téměř 100% obměnou lidí.

Nejvyšší míra fluktuace je v oborech marketing, reklama a PR, v cestovním ruchu a gastro službách. Z profesí pak u specialistů na sociální média a typicky sezónní zaměstnání jako je animátor volného času, plavčík nebo barman. Naopak věrnými zaměstnanci jsou kromě vyššího managementu překvapivě také řidiči autobusů, účetní, správci budov a strojvedoucí. Obecně lze říci, že menší tendenci fluktuovat mají lidé, kteří investovali nějaké úsilí, aby se dostali na své místo, říká Michal Novák z Profesia.cz.

Kromě finančních pobídek hraje v úvahách o změně zaměstnavatele velkou roli i touha po změně a větší možnosti seberealizace. To dokládá i fakt, že nejčastěji mění místo lidé ve věku 21–22 let, kteří se již rozkoukali ve svém prvním zaměstnání, do kterého nastoupili po střední škole nebo vyučení, a hledají jiné možnosti uplatnění. Potom míra fluktuace s věkem klesá.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 21. 2. 2019 15:28

  Victor (neregistrovaný) 89.29.125.---

  No jo,ale když oni ti zaměstnavatelé a podnikatelé pořád nabízejí žebrácké mzdy,tak nevím na co si stěžují.Pravdě­podobně čekají na imigranty co jim budou dělat jen za suchý chleba a vodu.Ovšem,čekat mohou,neboť to český pracovník nedovolí!Aby tady též nebyly nakonec ty žluté vesty,které jsou vlastně zelené,jako ve Francii.Já to nechápu.Drtivá většina občanů jsou pracující někde ve fabrikách,hutích,do­lech,hromada důchodců atd. a pořád vyhrávají pravicové strany.A navíc,95% národa nechce imigranty,což aspoň ty pravicové strany kvitují.Ty volby musí být zfalšované (jak vždycky říkají "demokraté" když nevyhraje jejich kůň.Třeba ty minulé do Parlamentu ta TOP 09.No jo,jsme mafiánská republika,ale já se s tím nesmířím!

 • 15. 3. 2019 8:26

  MíraL (neregistrovaný) ---.sattnet.cz

  call centra, : Největší pilno bylo vyštvat od ústředen slepé a chromé, kteří to měli jako jedinou možnost dostatse mezilidi.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).