Hlavní navigace

Češi spoří hlavně na nečekané výdaje. Stranou mají tříměsíční až roční příjem

Sdílet

Pokud už si Češi spoří, nejčastěji je to na nečekané výdaje a na důchod. Většinou se úspory pohybují v řádu tříměsíčního až ročního příjmu. Vyplynulo to z průzkumu společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Podle průzkumu má nějaké úspory 67 % Čechů. Výrazně přitom převažují lidé bez závazků po splatnosti, z nichž má úspory plných 80 %. Spoří ale také dlužníci, z nichž má úspory více než polovina (55 %) dotazovaných. Poněkud více spoří muži (72 %) než ženy (64 %). Naopak téměř vyrovnaný je podíl lidí s úsporami napříč všemi věkovými kategoriemi.

Více spoří ti, kteří mají vyšší dosažené vzdělání. Například mezi vysokoškoláky má úspory 83 % dotázaných. Mezi absolventy středních škol ale jen 72 % respondentů. V případě ukončeného středoškolského vzdělání bez maturity je to 63 % a u osob se základním vzděláním pak jen 48 %.

Mnohem častěji také spoří živnostníci a podnikatelé oproti zaměstnancům. Podle průzkumu spoří Češi podobně bez ohledu na to, v jak velkém městě a ve kterém kraji žijí.

Peníze mívají uloženy na běžném účtu, případně na spořicím účtu nebo důchodovém spoření. Úspory v hotovosti si drží především lidé se závazky po splatnosti.

A na co lidé spoří? V 64 % případů na nečekané výdaje. Následuje spoření na důchod (36 % dotazovaných) a teprve poté uvádějí respondenti různé účely spoření, jako je například rekonstrukce domu či bytu, nákup auta či domácích spotřebičů, nebo odpočinkové a zábavní aktivity.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 20. 2. 2019 16:22

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.96.---

  A co mají dělat ti, co mají finanční aktiva ve výši třeba deseti, dvacetiletého ročního příjmu? A to pouze finance, s odhlédnutím od nemovitostí??? Samozřejmě je nemají odložené na běžném účtu... Co těm poradíte? Kam bezpečně zainvestovat? Předen vylučuji podnikové dluhopisy, penzijní spoření, akciové podílové fondy, státní spořící dluhopisy??? Zbývá asi jen přímý nákup akcií, bez parazitujících prostředníků skrytých za podílovými fondy.

 • 20. 2. 2019 21:11

  Jan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Poradit někomu přes internet v takové věci, v takové fin. situaci, ale bez bližší znalosti priorit daného člověka považuji za nemožné. A také nezodpovědné. Hezký den.

 • 21. 2. 2019 10:47

  Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

  U takhle velkych castek bych se drzel stareho dobreho zidovskeho pravidla: tretina do nemovitosti, tretina do akcii, tretina do zlata, obrazu atd.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).