Hlavní navigace

Nemovitosti v ČR jsou dražší a dražší. Za pár let možná doženeme Francii, Německo a další

Sdílet

Cena nemovitostí v České republice rapidně stoupá. Pomalu se tak cenově přibližujeme zemím západní Evropy. Pokud by i nadále panovalo tempo růstu jako v letech 2013 a 2017, pak bychom v roce 2042 dosáhli cen, jaké má Rakousko. A v roce 2044 pak cen, jaké panují v Německu. Vyplývá to z analýzy odborníků Expobank CZ.

Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice patřily v posledních letech mezi nejrychleji rostoucí v Evropě. Již v roce 2029 by mohly dosáhnout průměrné ceny bydlení v Česku stejných částek jako ve Francii, kde naopak docházelo ke stagnaci.

Podle statistik Eurostatu se ceny starších i nově postavených domů a bytů v České republice v roce 2017 oproti roku 2016 meziročně zvýšily o 11,7 %. Šlo tak o absolutně nejvyšší růst v celé Evropské unii. V případě, že by se v nejbližších letech růst udržoval na stejné úrovni, ceny by se na úroveň rakouských dostaly již za tři roky. V roce 2025 by tak došlo ke srovnání s hodnotou bytů a domů v Německu a hned o rok později ve Francii.

Takový scénář je ale podle odborníků velmi nepravděpodobný. Trh by podobný scénář neumožnil. Již v roce 2018 ceny bydlení nerostly tak závratně. Tak rychlé tempo růstu cen za bydlení, k němuž došlo v roce 2017, navíc neočekáváme ani kvůli regulacím ČNB při poskytování hypoték a sílícím tendencím k usnadnění výstavby nových domů a bytů, říká Jiří Procházka, ředitel korporátního bankovnictví Expobank CZ.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 20. 2. 2019 21:12

    Jerry (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

    Pokud, pokud, pokud... Možná, možná, možná...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).