Nedostatek bydlení nutí lidi do spolubydlení nebo bydlení za městem

Sdílet

Poptávka po nájemním bydlení dlouhodobě převyšuje nabídku, a to hlavně ve větších městech. Na jednu nabídku se hlásí až 50 zájemců. Trend navíc zesílil po 1. říjnu 2018, kdy začalo platit doporučení České národní banky a zpřísnila se pravidla pro poskytování hypotečních úvěrů.

Často se tak stává, že ti, co hledají nájemní bydlení, se spokojí s menší obytnou plochou, případně hledají bydlení mimo město. Výjimkou není ani spolubydlení mezi pracujícími. Informovala o tom společnost M&M Reality.

Podle statistik se byt s dobře nastaveným nájemným pronajme v Praze a v Brně do 6 dnů. V extrémním případe i do jednoho dne. Průměrný počet zájemců, kteří téměř okamžitě reagují na novou nabídku, je v Praze 10 a v Brně 15. Někdy se však ozve i 30 zájemců najednou, v extrémních případech pak i 50. To se týká především menších bytů s dobře nastavenou výší nájemného.

A co znamená „dobře nastavené nájemné“? Ideálně okolo průměru nebo lehce pod ním. Aktuálně se průměrné nájemné v pražském panelovém bytě 2+kk s rozlohou necelých 50 m2 pohybuje okolo 15 000 Kč. V Brně se u srovnatelných bytů jedná o 13 000 Kč a v Ostravě okolo 9000 Kč.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).