Spočítejte si...

Zavřít

Nedodržení nové povinnosti pro společenství vlastníků ho bude stát i několik set tisíc

K novému roku musela společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) měnit stanovy kvůli novému občanskému zákoníku. Nyní budou mít další povinnost, a to nechat si vystavit energetický průkaz budovy. Za nedodržení této povinnosti je možné podle zákona udělit pokutu až ve výši několika set tisíc korun.

Podle zákona 406/2000 o hospodaření energií musí SVJ nejpozději do konce letošního roku nechat vystavit energetický průkaz. Povinnost se vztahuje na bytové domy s plochou v součtu podlaží větší než 1500 metrů čtverečních a také na administrativní budovy. Majitelé menších budov mají na tuto povinnost ještě další dva roky.

Délku doby vystavení energetického průkazu nelze stanovit paušálně. Čím je budova členitější a architektonicky zajímavější, tím složitější je samotné zaměření budovy i výsledný výpočet energetické náročnosti, uvedl Luděk Lošťák, ředitel společnosti Comfort Space s tím, že například u panelových domů, kde je použitý jednotný materiál a celková konstrukce budovy jednoznačná, je vystavení průkazu otázkou několika dní. Naopak u starších, částečně rekonstruovaných budov nebo u domů s členitým prostorem může vystavení trvat i několik týdnů. 

Pokuta za nedodržení této povinnosti je pro SVJ či majitele administrativní budovy stanovena do 200 tisíc korun.

Více si o průkazu přečtěte v článku Průkaz energetické náročnosti budovy: K čemu vám je a kolik bude stát?

Francie se propadá do ekonomické mizérie Služba Elektronický podpis umožní sjednat splátky pouze elektronicky        
Jarda
Jarda (neregistrovaný) 213.129.153.---
28. 8. 2014 12:33 Nový

Re: Nedodržení nové povinnosti pro společenství vlastníků ho bude stát i několik set tisíc

celé vlákno

Pro redakci :

Začátek článku si mnoho čtenářů, kteří přesně něvědí, jak to je, může vykládat tak, že k novému roku musely SVJ měnit stanovy a kdo je k novému roku nezměnil, může čekat nějaký postih.

Tak to přece není. Podle NOZ mají SVJ povinnost změnit stanovy do třech let účinnosti NOZ, tedy v tomto případě do konce roku 2016.

Dačický
Dačický (neregistrovaný) 193.85.188.---
29. 8. 2014 10:37 Nový

Re: Nedodržení nové povinnosti pro společenství vlastníků ho bude stát i několik set tisíc

celé vlákno

...že se divíte...novinářská latina je všudypřítomná!