Mnoho Čechů zvolí cestování čistě po vlastní ose a vše si zařizují sami, od rezervace ubytování, až po dopravu, pojištění a další. To přináší výraznou úsporu peněz, ale na druhou stranu všechno zařizování stojí na vás. Mnozí proto zvolí pohodlnější variantu a zájezd si zaplatí u cestovní kanceláře, případně cestovní agentury. Mezi těmito institucemi je ale rozdíl a než se rozhodnete svěřit své peníze jedné nebo druhé, je dobré vědět, s čím počítat.
Obě instituce prodávají zájezdy, mají své pobočky i své webové stránky. Liší se ale způsobem podnikání a tím, jak jsou následně kontrolovány. Zájezd smí sestavovat a prodávat jenom cestovní kancelář s koncesí. Aby se z pohledu zákona jednalo o zájezd, musí obsahovat soubor služeb cestovního ruchu, který trvá nejméně 24 hodin a obsahuje alespoň dvě z těchto plnění:
- ubytování,
- dopravu,
- jinou službu, která není doplňkem ubytování nebo dopravy a tvoří významnou část souboru služeb.
Zejména poslední uvedené plnění dělá při výkladu zákona trochu problémy, ale pro zjednodušení: objednáte-li si cestu po německých hradech s průvodcem a zajištěnými vstupy, bude-li trvat déle než jeden den, jedete na zájezd, i když budete přespávat jen za jízdy v autobuse,
vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.
Součástí podnikání cestovní kanceláře je i pojištění proti úpadku. Seznam cestovních kanceláří a přehled jejich pojistek vede mimo jiné Ministerstvo pro místní rozvoj. Než si zájezd objednáte, zkontrolujte si pro jistotu kancelář, se kterou uzavíráte smlouvu.
Oproti tomu cestovní agentura koncesi nepotřebuje. Jde o volnou živnost a podnikateli stačí, když živnostenskému úřadu ohlásí svůj záměr. Následně může prodávat jednotlivé služby cestovního ruchu, tedy například letenky, jízdenky, rezervovat hotely, atd. Nikdy ale nesmí organizovat zájezdy a prodávat je.
Agentury tak běžně zprostředkovávají, tedy přeprodávají zájezdy cestovních kanceláří, nebo pro ně zájezdy sestavují. To mohou, zákazník je chráněn pojistkou kanceláře, která zájezd prodává, agentura je vlastně subdodavatel,
říká Lukáš Zelený.
Pokud si tedy koupíte zájezd v cestovní agentuře, budete případné reklamace uplatňovat jinde, a to u cestovní kanceláře.