Hlavní navigace

Nakupujete přes e-shopy? Tyhle platební metody mohou být rizikové

Sdílet

Ačkoli mezi nejpoužívanější metody plateb při nakupování přes internet patří stále dobírka, Češi také ve velkém využívají i jiné varianty, jako například platbu kartou online. V takovém případě je ale dobré zvážit, jestli je internetový obchod dostatečně zabezpečený, aby vaše údaje nepadly do rukou někomu nepravému. K placení kartou používejte ideálně prostředí zprostředkovatelů plateb, jako jsou například GoPay nebo GP webpay. Zadávání údajů o kartě v prostředí e-shopu, zvláště pak zahraničního, se raději vyhýbejte, doporučuje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Vždy si před nákupem zkontrolujte, že stránka i e-shop, kde údaje zadáváte, mají na začátku své internetové adresy „https“. To totiž znamená, že přenos informací probíhá v šifrované podobě. Pokud e-shop šifrovanou komunikaci nemá, doporučuje se své údaje nikam nezadávat. Absence certifikátu sice může značit jen laxnost, ale hrozí zde riziko zneužití údajů.

Kromě chybějícího certifikátu se můžete setkat s tím, že webový prohlížeč vás upozorní, že certifikát je neplatný nebo už vypršel. Ani tehdy své údaje nezadávejte a platbu raději neprovádějte. Kontaktujte obchodníka přímo, nebo nakupte jinde.

Podstatně bezpečnějším způsobem platby kartou je využití zabezpečení 3D-Secure, při kterém se obchodník pouze dozvídá, zda platba byla, či nebyla provedena, říká Lukáš Zelený. Jestli obchodník službu používá či ne ale zjistíte až při provádění platby. Sice může obchodník tuto službu deklarovat, ale to nic neznamená.

Další variantou jsou internetové peněženky, kde platba probíhá většinou z kreditu, který jste na ni dobili. Obchodník tak údaje o vaší kartě nikdy nezíská. Nejznámější peněženkou je PayPal, který funguje na principu zprostředkování platby, aniž byste obchodníkovi prozradili údaje o platební kartě. O této metodě jsme psali ve článku Jak založit, používat a zrušit PayPal?

V neposlední řadě je možné platit i převodem z účtu na účet, ale u této metody dostane obchodník informaci o provedené platbě až za několik dní. Ať se ale rozhodnete používat jakoukoliv z platebních metod, vždy buďte opatrní.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).