Hlavní navigace

Hypotéky v březnu výrazně zdražily, ukazuje nová statistika

Sdílet

Jiří Hovorka 18. 4. 2018

Průměrná úroková sazba hypoték v březnu vzrostla na 2,46 z únorových 2,36 procenta. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindexu, která vychází ze skutečných úroků u nově sjednaných smluv včetně refinancování. Na stejné úrovni byly sazby naposledy na konci roku 2014. Loni v březnu byla průměrná úroková sazba na 1,95 procentech.

V březnových průměrných sazbách jsou ještě patrné reakce bank na únorové zvýšení sazeb ČNB. V současné době však přibývá indicií, že ČNB nejspíše nebude utahovat měnovou politiku tak rychle, jak původně naznačovala. To je dobrá příležitost pro spuštění jarních kampaní, uvedl Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.


Autor: Fincentrum Hypoindex

Vývoj průměrné úrokové sazby u hypoték.

V lednu až březnu průměrná sazba v souhrnu vzrostla o 0,27 procentního bodu. Naposledy vykázala výraznější nárůst během tří po sobě následujících měsíců v červnu až srpnu roku 2008. Letošní razantní nárůst hypotečních sazeb, který ovšem nastává z rekordně nízkých úrovní, odpovídá podmínkám na mezibankovním trhu, na němž bankám zdražují zdroje, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Zájem o hypotéky zůstává vysoký. V březnu si hypotéku podle dat hypoindexu sjednalo 9087 klientů bank, což je o 1641 více než měsíc před tím. V meziročním srovnání počet hypotečních smluv klesl cca o 1300.

I objemy ve třetím měsíci letošního roku meziměsíčně rostly. V březnu se vyšplhaly na 19,247 miliard korun, což je o 3,287 miliardy korun více než v únoru. Meziročně jde ale také o pokles. V březnu roku 2017 byly uzavřeny hypotéky v objemu za 21,131 miliard korun.

Za celé první čtvrtletí lidé uzavřeli celkem 24 316 smluv za celkem 51,71 miliardy korun. Před rokem to bylo 28 466 smluv za 57,61 miliardy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).