Hlavní navigace

Nájemné vs. hypotéka: Co vás bude stát víc?

Sdílet

Ve kterých krajích je dražší splácet hypotéku a kde se nájemné a splátky vlastního bydlení téměř rovnají? Na to se snažila odpovědět Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláří ČR. Výsledkem je ukazatel, který srovnává v jednotlivých krajích ČR výši průměrné měsíční splátky úvěru na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného.

Z Indexu bydlení Modré pyramidy vyplývá, že v Praze, Zlínském kraji nebo na Vysočině není v průměru skoro žádný rozdíl v tom, zda platíte nájem nebo splácíte hypotéku. Například v Praze podle Indexu průměrný nájem činí 97 % průměrné splátky úvěru na bydlení. Obdobně vyrovnaná je situace i v Karlovarském, Olomouckém, Královehradeckém, Plzeňském, Středočeském a Jihomoravském kraji. Měsíční nájemné tady průměrně dosahuje více než 90 % splátky úvěru na bydlení. Největší rozdíly mezi nájmem a splácením úvěru na bydlení je podle Indexu naopak v Ústeckém (65 %), Libereckém (71 %) a Moravskoslezském kraji (72 %).


Modrá pyramida

Podíl průměrného nájemného k průměrné splátce Hypoúvěru od Modré pyramidy v daném kraji.

Výsledné hodnoty jsou ale obecné, protože Index tvoří údaje o průměrné výši nájmu (informace od Asociace realitních kanceláří) k průměrné splátce Hypoúvěru od Modré pyramidy.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).