Hlavní navigace

Nad neplatiči nájmu můžete snadno zvítězit. Stačí správná doložka ve smlouvě

Sdílet

Když pronajímáte byt, jistě si předem nájemce alespoň trochu prověříte. I tak se ale bohužel může stát, že se z vašeho nájemce vyklube neplatič a v ještě horším případě se navíc odmítne z bytu vystěhovat. Ve většině takových případů jako majitel nemovitosti bohužel nemáte velkou šanci se svých peněz dočkat. Soudní řízení často trvají dlouho, neplatič se může odvolávat, aby je ještě protáhl a nakonec vyhlásí osobní bankrot, kdy se věřitelé dělí o velmi nízké splátky.

V případě, že se ale nájemce odmítá vystěhovat a blokuje tak byt pro další nájemce, dá se jako obrana práv použít doložka přímé exekuční vykonatelnosti. Na tuto možnost ale musíte myslet již na začátku, tedy při sepisování nájemní smlouvy. K ní stačí prostřednictvím notáře sepsat dohodu se svolením k vykonatelnosti, která tuto doložku obsahuje. Doložku sepíše každý notář a majitel se tak vyhne problémům s potenciálním neplatičem, protože nemusí čekat na rozhodnutí soudu, které může celý proces protahovat. S okamžitou platností totiž lze problémového nájemníka vystěhovat. Přelom navíc roku bývá obdobím prodlužování či podpisů nových nájemních smluv, říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Vymáhat své právo bez doložky přímé exekuční vykonatelnosti znamená kromě obvyklého prodlení i další soudní výdaje. Dohodu se svolením k vykonatelnosti je nejlépe sepsat současně s podpisem nájemní smlouvy, přičemž nájemce v dohodě udělí souhlas s tím, že pokud nájem přestane hradit, po domluveném období může být přikročeno k jeho vystěhování.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 13. 12. 2018 12:59

  Bart (neregistrovaný) 193.165.96.---

  Je zvláštní, že dlouhodobě v našem právním řádu jsou zakotveny instituty, které podporují a zvýhodňují pachatele nad poškozenými. Trestní řízení ve všech fázích procesu mohou trvat dlouhé roky aniž by bylo právoplatně ve věci rozhodnuto. Mediálně známé případy, namátkou JUDr. Vlasta Parkanová, MUDr. David Rath. Prakticky do nekonečna se mohou pomocí zdržovacích taktik, odvolání, námitek na podjatost apod. vyhýbat rozsudku. Nakonec si ještě zažádají kompenzaci za neúměrně dlouhé trestní řízení a mnohdy jsou úspěšní. Pachatel, i když je například odsouzený a nastoupí do výkonu trestu může zcela dle své libovůle bombardovat stovkami stížností státní aparát a působit tak přeneseně další materiální škody. Například za eskorty k soudům. Za práci mnoha lidí, kteří se každou stížností musí zabývat. Z 99% jsou to jen účeloví kverulanti. Dnes jsme v zajetí tzv. lidských práv. Takže darebáci, co dobře znají svá "práva" toho také mnohdy bohatě zneužívají. Píší na všechny strany a pochopení nalézají u paní Šabatové či mnoha neziskových organizací nasátých na státní rozpočet.

 • 13. 12. 2018 17:29

  P2010 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Úplně stejné to bylo v 90.letech, kdy se majitelé snažili zbavit nájemníků tím, že jim vypínali vodu a elektřinu, také se nešlo dovolat ničeho.

 • 13. 12. 2018 15:44

  Honza malem kralem (neregistrovaný) 85.162.8.---

  Protoze je to aktulani tema :D viz "Přelom roku navíc bývá obdobím prodlužování či podpisů nových nájemních smluv" říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

 • 13. 12. 2018 20:57

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Nevím, myslím, že z realismu kolegyně Doskočilové nebo pana šéfredaktora. Vždyť je to jenom nerealistický výkřik do tmy. Protože je to jenom teorie hodně vzdálená praxi. V podstatě nepřímá implicitní reklama na notářské služby. (Jestli jste to vzal vážně a vadí vám, že to není na hlavní straně prezentováno jako seriózní článek, tak vás lituji.) Jak jsem napsal ve vlastním postu v této čtenářské diskusi, už fakt vidím pronajímatele běžícího s nájemcem k notáři sepsat doložku přímé vykonatelnosti. PROSÍM ROZLIŠUJTE PRÁVNÍKY, KTEŘÍ HEZKY MLUVÍ A MNOHO SLIBUJÍ, A TY, KTEŘÍ TOLIK NESLIBUJÍ, ALE MAJÍ POCHOPENÍ PRO KLIENTY A NETAHAJÍ Z NICH TOLIK PENĚZ. Doporučuji vybírat ty druhé. Analogicky by to mohlo platit i pro politiky.

 • 13. 12. 2018 20:52

  Richard W. Fetter (neregistrovaný) ---.193.broadband4.iol.cz

  Raději mám tu O perníkové chaloupce. (Doporučuji německé filmové zpracování pro dospělé, ač fanoušek sci-fi odmítající fantasy, tak ten film je fakt dobrý a Mařence to tam fakt moc sluší. Takže uspokojí muže esteticky a bez ohledu na pohlaví milovníky hororů.)
  Jako právník, byť vášnivý chovatel koček a kocourů, nesnáším právní rady tzv. pro kočku.
  Už vidím, jak pronajímatel jde s nájemcem sepisovat zápis s doložkou o přímé (exekuční) vykonatelnosti. Prosím méně teorie a více praktického realismu. A co ty náklady? Prosím, trochu smyslu pro realitu.

 • 5. 1. 2019 10:51

  Svoboda (neregistrovaný) ---.cust.vodafone.cz

  Je vidět že jste nikdy nezápasil s neplatičem ve svém bytě. Pokud jednou do této situace přijdete a chcete zůstat v rámci zákonných možností, tak zjistíte že máte holé ruce. To si pak každé rady budete vážit jako zlata. Tahle doložka může být obtíž na začátku ale v důsledku vám může ušetřit spoustu peněz. Náš stát svými zákony je totiž stále v době komunismu - tzn že si myslí že vše je všech a nikdo přitom nic nemá.. Jinak by nebylo možné to co se tu děje - neplatiče chrání zákony a já jako majitel jsem bezbranný. Prý se tím chrání chudáci nájemníci proti zlým pronajímatelům. Já i mí rodiče i prarodiče jsme si nikdy nedovolili nezaplatit nájem - ten se zaplatil jako první a teprve pak co zbylo se rozpočítalo. Dnes se nájem platí až když na něj zbude a když nezbude tak holt on počká, dyť na mne nemůže mne chrání zákon. Vláda tak na úkor majitelů a jejich majetku dělá sociální politiku bydlení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).