Hlavní navigace

ČNB bude příští týden zasedat naposledy v tomto roce. Zvýší opět úrokové sazby?

Sdílet

Ve čtvrtek 20. prosince 2018 proběhne poslední letošní řádné měnově politické zasedání České národní banky. Bankovní rada na ní mimo jiné bude rozhodovat, jestli opět zvýší úrokové sazby, nebo je ponechá na stávající úrovni.

Rozhodnutí rady nebude jednohlasné. Guvernér Jiří Rusnok se vyjádřil ve smyslu ponechání sazeb na nynější úrovni, zatímco radní Vojtěch Benda připustil, že by mohla zvednout ruku pro páté zvýšení sazeb v řadě. Pokud by k němu došlo, nastalo by něco takového – tolik zvýšení sazeb v řadě – poprvé v historii ČNB. Proti zvýšení sazeb bude takřka jistě Oldřich Dědek, který opakovaně vysílá signály, že nynější tempo zvyšování sazeb je až příliš rychlé, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom CZECH FUND.

Česká národní banka letos zvýšila úrokové sazby pětkrát. Poprvé v únoru, následně v červnu, v srpnu, v září a naposledy v listopadu. Aktuálně je základní sazba na úrovni 1,75 %.

Díky pomalejší inflaci, než byla očekávána, bychom se mohli dalšího zpřísnění měnové politiky se dočkat až v roce 2019. Dalším důvodem je skutečnost, že bankovní radu opustil největší „jestřáb“ posledních měsíců a čtvrtletí Mojmír Hampl. Noví bankovní radní, Tomáš Holub a Aleš Michl, se zatím „rozkoukávají“ a nebudou hned při svém prvním rozhodování o sazbách zastávat extrémní postoje, spíše se „povezou“ s většinovým názorem. Tím by právě i vzhledem k pomalejší než předpokládané inflaci mělo být ponechání sazeb na stávajících úrovních, dodává Lukáš Kovanda.

Navzdory vyhlídce na ponechání sazeb ČNB na stávající úrovni pokračují jednotlivé banky v citelném zdražování hypoték. Růst úroků na hypotékách se ale netýká jen zájemců o nové hypotéky, ale i klientů, kteří svou hypotéku refinancují.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).