Nad neplatiči nájmu můžete snadno zvítězit. Stačí správná doložka ve smlouvě

Sdílet

Bydlení, panelák, klíče Autor: Depositphotos

Když pronajímáte byt, jistě si předem nájemce alespoň trochu prověříte. I tak se ale bohužel může stát, že se z vašeho nájemce vyklube neplatič a v ještě horším případě se navíc odmítne z bytu vystěhovat. Ve většině takových případů jako majitel nemovitosti bohužel nemáte velkou šanci se svých peněz dočkat. Soudní řízení často trvají dlouho, neplatič se může odvolávat, aby je ještě protáhl a nakonec vyhlásí osobní bankrot, kdy se věřitelé dělí o velmi nízké splátky.

V případě, že se ale nájemce odmítá vystěhovat a blokuje tak byt pro další nájemce, dá se jako obrana práv použít doložka přímé exekuční vykonatelnosti. Na tuto možnost ale musíte myslet již na začátku, tedy při sepisování nájemní smlouvy. K ní stačí prostřednictvím notáře sepsat dohodu se svolením k vykonatelnosti, která tuto doložku obsahuje. Doložku sepíše každý notář a majitel se tak vyhne problémům s potenciálním neplatičem, protože nemusí čekat na rozhodnutí soudu, které může celý proces protahovat. S okamžitou platností totiž lze problémového nájemníka vystěhovat. Přelom navíc roku bývá obdobím prodlužování či podpisů nových nájemních smluv, říká Radim Neubauer, prezident Notářské komory ČR.

Vymáhat své právo bez doložky přímé exekuční vykonatelnosti znamená kromě obvyklého prodlení i další soudní výdaje. Dohodu se svolením k vykonatelnosti je nejlépe sepsat současně s podpisem nájemní smlouvy, přičemž nájemce v dohodě udělí souhlas s tím, že pokud nájem přestane hradit, po domluveném období může být přikročeno k jeho vystěhování.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).