Hlavní navigace

Platí záruka na zboží z druhé ruky i pro dalšího majitele?

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 5. 2017

Při koupi použitého zboží z bazaru či zastavárny s přiloženým záručním listem nesázejte na to, že budete moci ještě běžící záruční dobu využít.

Uplatnění reklamace většinou proběhne bez potíží, problém však nastává ve chvíli, kdy podnikatel reklamaci uzná a rozhodne se vrátit za zboží peníze. Obchodníci totiž odmítají vydat peníze jiné osobě, než která je uvedena na originální faktuře. Nešťastný majitel se tak ocitne v patové situaci, kdy mu po uznané reklamaci zůstanou jen prázdné ruce, upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Připomněl také, že vzájemná práva a povinnosti existují vždy mezi dvěma osobami, které mezi sebou mají určitý závazek. Každý, kdo si něco koupí, může uplatnit reklamaci vůči tomu, kdo v daném vztahu vystupuje jako prodávající, zdůraznil Zelený.

Pokud tedy podle něj zakoupíte zboží v zastavárně, za vady zboží vám odpovídá právě tato zastavárna, nikoliv některý z předchozích majitelů nebo dokonce výrobce zboží. Jinak tomu samozřejmě je, pokud bazar či zastavárna vystupují pouze jako zprostředkovatelé smlouvy. V takovém případě zboží kupujete přímo od předchozího majitele a za vady zboží vám odpovídá on, vysvětlil.

Nezapomeňte ale i na to, že u použitého zboží je odpovědnost prodávajícího za vady limitovaná. Kdo kupuje zboží z druhé ruky, musí počítat s tím, že není v perfektním stavu, a nemůže reklamovat vady, o kterých při koupi věděl. Pokud je navíc v pozici prodávajícího člověk, který se prodejem zboží neživí, mohou si strany předem ujednat, že zboží reklamovat vůbec nepůjde, varuje Zelený.

Pokud tedy chce původní vlastník zbožím přenechat kupujícímu i se svým záručním listem, mělo by podle Zeleného dojít nejlépe k písemnému postoupení práv z vadného plnění. Práva totiž nepřechází na nového vlastníka automaticky a k inkasování peněz za zboží podle něj také nestačí pouze zamávat v prodejně záručním listem.

Není na tom nic nespravedlivého. Použité zboží si jeho druhý nebo třetí majitel obvykle koupí za sníženou cenu, není proto důvod, aby na něj automaticky přecházel nárok na vrácení plné kupní ceny vůči prvnímu prodávajícímu. Pokud má nároky původního majitele uplatňovat někdo jiný, mělo by se tak stát s jeho požehnáním, myslí si Zelený.

Při podobném nákupu v bazaru nebo zastavárně se prodavače zeptejte i na to, jestli vám může od předchozího majitele zajistit kromě záručního listu také podepsané postoupení práv z vadného plnění. Lze předpokládat, že se asi nesetkáte s jinou než negativní odpovědí. V takovém případě radíme dát od koupě ruce pryč, anebo se smířit s tím, že vám záruční list bude dobrý akorát na podpal v kamnech, dodal Zelený.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).