Hlavní navigace

Na lyžovačku do zahraničí jen s průkazem pojišťovny? Na co budete mít nárok?

Sdílet

Gabriela Hájková 23. 12. 2014

Jaký rozsah zdravotní péče vám v zahraničí v případě zranění poskytnou, pokud se tam vydáte jen s Evropským průkazem zdravotního pojištění? Příklad poskytne třeba přilehlé Rakousko, kam jezdí Češi o prázdninách s oblibou lyžovat.

V zemích EU, EHP a Švýcarsku máte nárok čerpat ze svého zdravotního pojištění jenom péči nezbytnou, kterou potřebujete při svém pobytu v zahraničí. 

Ta by vám měla být poskytnuta bez přímé úhrady ve všech zařízeních, která jsou napojena na veřejný systém zdravotního pojištění. Tato péče pak bude přeúčtována do vaší české zdravotní pojišťovny a vy zaplatíte případné doplatky, poplatky nebo spoluúčast, tak jako tamní pojištěnci. 

Například transport vrtulníkem v Rakousku nelze uhradit jako nezbytnou péči z veřejného zdravotního pojištění, protože ani tam se pojištěncům nehradí, a poskytnutou péči tedy není možné přeúčtovat přes rakouskou výpomocnou zdravotní pojišťovnu. Zaplacenou částku nelze ani následně v ČR refundovat jako neodkladnou péči dle § 14 zákona č. 48/1997 Sb, vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Oldřich Tichý s tím, že zmíněného zákona se poskytne pojištěnci náhrada nákladů vynaložených pouze a jenom na neodkladnou zdravotní péči, jejíž potřeba nastala během jeho pobytu v cizině, a to do výše stanovené pro úhradu takových služeb, pokud by byly poskytnuty na území České republiky. 

Doprava vrtulníkem je u nás ale hrazena jen při primárním zásahu, a to nikoli zdravotními pojišťovnami, ale Ministerstvem zdravotnictví a navíc jen na našem území.

Z rakouského veřejného zdravotního pojištění se nehradí například ani zásah Horské služby na sjezdovce, takže byste si ho opět platili sami, stejně jako repatriaci do ČR. V nezbytných případech by měl být naopak hrazen převod sanitou do nejbližšího zdravotnického zařízení. Stejně ale tamní pojištěnec (takže posléze i vy) hradí spoluúčast. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 12. 2014 13:08

    tdvorak (neregistrovaný) 91.230.2.---

    Zkušenost z Rakouska - úraz na sjezdovce, zlomená klíční kost. Převoz horskou službou do údolí (sněžný skútr), odtud sanitou do nemocnice. Ošetření a zafixování končetiny, propuštění po ošetření.

    Ošetření a převoz sanitou hradila VZP, stačilo předložit onu modrou kartu pojišťovny. Převoz horskou službou hradilo komerční cestovní pojištění. Ceny byly překvapivě rozumné, zhruba 150€ za horskou službu, obdobně za sanitu (cca 20 km doprava). Cenu samotného ošetření nevím.

    S průkazem pojišťovny se řešily věci jednodušeji, stačilo předložit kartu a doklady, dál si platbu dořešilo zdravotnické zařízení a VZP. U komerčního pojištění bylo třeba po návratu doložit veškerou dokumentaci pojišťovně v ČR a obnášelo to víc papírování.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).