Češi vědí, že na stáří by si měli odkládat peníze stranou. Dvě třetiny ale spoří maximálně 5 % ze svého příjmu. Dalších 25 % dává stranou mezi 5 – 10 % z příjmů a více si odkládá pouze 15 % Čechů. Vyplynulo to z průzkumu agentury Ipsos, který realizovala pro společnost Partners.
Lidé s nadprůměrnými příjmy si mohou dovolit odkládat vyšší částky. Paradoxně ale 46 % z nich spoří právě do 5 % z příjmu. Odůvodňují to tím, že taková částka jim stačí.
Část respondentů přiznává, že by se měli zajišťovat vyšší částkou. Podle nich by ideální výše měsíční úložky měla být okolo 10 % z čistého příjmu. Třetina dotázaných za ideál považuje částku přesahující 15 % z příjmu. Přesné číslo záleží na tom, jaký životní standard si chcete udržet, a samozřejmě i na věku, ve kterém začnete spořit. Začít by se mělo co nejdříve. Mladému člověku postačí k vybudování slušného polštáře, když začne spořit 10 % mzdy. Když začnete v 50 letech, nezachrání vás ani 20 %,
říká Aleš Tůma, investiční analytik Partners.
Většina dotázaných volí jako formu zajištění na stáří penzijní připojištění (56 %). Třetina (31 %) sáhne po životním pojištění a necelá třetina (28 %) vnímá jako zajištění své vlastní bydlení. Čtvrtina (26 %) k tomu využívá stavební spoření. Investiční fondy používá pouze 9 % dotázaných.