Hlavní navigace

Na co si dát pozor při koupi ojetého vozu?

Gabriela Hájková

Plánujete koupi automobilu, ale za nový se vám utrácet nechce? S ojetým sice ušetříte, ale s koupí je spojena řada rizik. Na která si dát pozor?

Přetočené kilometry

Riziko je tak časté, že netřeba zmiňovat více. Proto se o stavu vozu poraďte se zkušeným automechanikem, který pozná, zda míra opotřebení motoru nebo interiéru souhlasí s počtem najetých kilometrů. 

Do budoucna by měla pomoci pravidelná evidence ujetých kilometrů v Centrálním registru vozidel (CRV) a zpřístupnění těchto údajů v každé zemi. U vozů dovezených ze zahraničí může pomoci evropské rozhraní Eucaris a projekt MileAge, kde můžete zjistit stav najetých kilometrů, které měl vůz ještě než překročil české hranice.

Kradené automobily

Kradených vozů ze zahraničí, které se následně přihlásí na falešné doklady, je v ČR stále víc. Ověřte si před koupí, zda vůz není nahlášen jako kradený v ČR (web ministerstva vnitra) a nahlédněte do CRV. V systému Eucaris byste měli najít údaje o závadách, nahlášených krádežích, ekologickém sešrotování nebo neplatné registraci. Je zde uveden i vlastník. 

Automobil v exekuci či zástavě

Před nákupem také ověřte, zda na vůz není uvalena exekuce, která by dala exekutorovi právo vůz zabavit. Zkontrolovat to můžete v Centrální evidenci exekucí na webu Komory exekutorů.

Větší nebezpečí pak představuje automobil, který je v zástavě. Zástava automobilu je totiž prakticky nezjistitelná. Vůz tak po zakoupení novým majitelem může náhle propadnout věřiteli. A ten jej zabaví bez ohledu na to, že automobil změnil majitele. Tyto informace o vozu by proto podle odborníků měly být prostřednictvím CRV zprostředkovány veřejnosti, uvedl Roman Rak, jednatel společnosti Iris Dent.

Bourané automobily a vraky

Přetočenými kilometry může vaše staronové auto sice v bazaru zázračně omládnout, ale pokud narazíte na bouraný automobil, na kterém byla provedena neodborná oprava, může být vůz i nebezpečný. Sledujte proto například tloušťku laku, nepravidelnost spár nebo jejich přítomnost tam, kde by být neměly. Porovnejte i identifikátory na vozu s údaji v technickém průkazu a ověřte originalitu dokladů.

Mezi další finty, na které dávat pozor, patří také falšování data první registrace v ČR nebo v zahraničí nebo zapřený špatný technický stav vozu. Více podrobností, nač si dát pozor si můžete dočíst v článku Osm tipů, jak se nenechat ošidit při koupi ojetého vozu

Našli jste v článku chybu?