Na co nezapomenout při koupi vozu z druhé ruky?

27. 8. 2013

Sdílet

Velká část Čechů nakupuje místo nových vozidel auta ojetá. Kromě příznivější ceny má tento nákup i svá rizika. Kromě důkladné kontroly mechanikem je potřeba myslet na administrativní úkony. Na co nezapomenout?

Kupní smlouva je základ

Základem je dát si pozor už na kupní smlouvu. Před jejím uzavřením si tak najděte několik vzorů na internetu, ať víte, jak má správně vypadat. Musí obsahovat nezaměnitelnou identifikaci obou stran, potvrzení, že prodávající je vlastníkem vozu, přesný popis auta včetně tovární značky typu vozidla, čísla motoru, roku výroby, registrační značky, barvy a čísla technického průkazu. Doporučuje se také doplnit počet najetých km. Ve smlouvě je možné specifikovat i kdo provede odhlášení vozu a do kdy budou předány všechny náležitosti k vozu i případné sankce za nedodržení této povinnosti.

Odhlášení vozu

Po sepsání kupní smlouvy je nutné vozidlo odhlásit z osoby prodávajícího v místě jeho trvalého bydliště. K tomu jsou zapotřebí oba technické průkazy i vaše údaje, případně plná moc původního majitele. Na úřadě předložíte žádost o zápis změn údajů z registru silničních vozidel. Od ohlášení máte pak 10 dní na to, abyste jako kupující dokončili úplný přepis na sebe. Ačkoli pokud budete dělat odhlášení vy, přiděláte si starost, budete mít jistotu, že vše proběhlo tak, jak má.

Povinné ručení

Bez povinného ručení byste na silnici neměli vyjíždět. Prodávající by měl po odhlášení vozu povinné ručení zrušit a vy byste ho do 7 dnů od vypovězení původní smlouvy měli nově zřídit. V případě, že bude klient muset ještě měnit registrační značky, je možné uzavřít povinné ručení na VIN, vysvětlil David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz.

Evidenční kontrola

Neměli byste zapomenout ani na evidenční kontrolu. Tu je možné provést na kterékoliv stanici technické kontroly. Zaměstnanci stanice zjišťují, zda skutečný stav auta odpovídá údajům, které jsou uvedeny v originále obou technických průkazů, proto je s sebou nezapomeňte vzít. V rámci tohoto úkonu pracovníci kontrolují VIN vozidla, číslo motoru, barvu karoserie, ale třeba i tažné zařízení, počet míst k sezení nebo rozměry a typy pneumatik, uvedl Tacl s tím, že za kontrolu zaplatíte kolem 200 až 400 Kč. Pracovník stanice pak vyhotoví protokol o evidenční kontrole, který bude platit 10 dní a potřebujete ho pro přepis vozidla. 

Přihlášení vozu

Nakonec je nutné vůz přihlásit na registru vozidel v místě vašeho trvalého bydliště a to do 10 dnů od jeho odhlášení. S sebou si přineste občanku, doklad o nabytí vozu (např. kupní smlouvu), velký i malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole, doklad o platné technické prohlídce a o uzavření povinného ručení. Pokud přehlašujete auto z jiného kraje, budete muset donést také registrační značky, které vám při přepisu vymění. Bude také nutné vyplnit a předložit žádost o přepis vozidla, jejíž formulář je opět ke stažení na internetu. Po získání nových registračních značek byste měli tento údaj nahlásit vaší pojišťovně, která aktualizuje vaše povinné ručení, radí David Tacl.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).