Hlavní navigace

Na bydlení či auto si půjčíme běžně. Na mobil si ale půjčí jen 5 % Čechů

Sdílet

Nějaký typ půjčky si v roce 2018 plánuje vzít až 45 % Čechu. Vyplynulo to z průzkumu agentury IPSOS pro společnost ESSOX. Půjčku by si lidé nejčastěji vzali kvůli nákupu nemovitosti (49 %), na financování auta (27 %) nebo na jiné investice do bydlení (24 %). Chuť spotřebitelů půjčovat si je daná i stávající situací na trhu finančních služeb, kdy je v České republice vysoká konkurence poskytovatelů úvěrů, a ta udržuje historicky nejlepší podmínky úvěrů pro spotřebitele, říká Jana Hanušová, generální ředitelka společnosti ESSOX.

Výsledky a chuť si půjčovat se pak podle věku mírně liší. Například u mladých lidí od 18 do 26 let je ochota půjčit si na automobil 40 %. Nejčastěji si také na auto půjčují lidé z Plzeňského kraje, a to v 50 % případů. Naopak nejmenší zájem je v Karlovarském kraji. Tam může výsledek souviset s horší ekonomickou situací a vyšší mírou zadluženosti občanů.

Lidé si také méně chtějí půjčovat na nákup domácích spotřebičů. Svolilo by k tomu jen 13 % dotázaných. Kvůli elektronice by si půjčku vzalo jen 5 % Čechů. Na běžné výdaje si v letošním roce plánuje formou kreditní karty či kontokorentního úvěru půjčovat necelých 11 % občanů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).