Hlavní navigace

Na co máte nárok, když pracujete v tropických teplotách?

Sdílet

Veronika Doskočilová

Vysoké teploty zhoršují pracovní podmínky venku, ale i v kanceláři. Spolu se zhoršujícím se pracovním prostředím vám ale vzniká nárok na určité benefity. Zaměstnavatel má totiž povinnost zajistit takové podmínky, které vám umožní bezpečné vykonávání vaší práce. Ochranné nápoje, jak je pojmenovává legislativa, by měly být dostupné na pracovištích, kde se teploměr vyšplhá přes 34° Celsia. Týká se to například řidičů z povolání, zedníků, pokrývačů, servírek a dalších zaměstnanců pracujících převážně venku, říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY.

Minimální množství, které musíte obdržet, je 1,5 litru nápoje na osobu na jednu směnu. A pokud panují venku extrémní teploty, tak 2,5 litru. Stejné pravidlo platí pro kanceláře, pokud teplota vnitřních prostor překročí 34°C.

I když je na pracovišti velké horko, nemá zaměstnavatel povinnost zajistit klimatizaci. V případě, že ale teplota překročí 36°C, musí individuálně posoudit vaši zátěž. Někteří zaměstnavatelé tak například zkrátí pracovní dobu nebo zařazují častější přestávky.

Panuje také vyšší tolerance k oblékání. Ženy nemusí nosit kostýmky a punčocháče, u mužů se toleruje pouze košile bez saka a kravaty, uvádí Tomáš Surka.

Našli jste v článku chybu?
Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).