Hlavní navigace

Na dovolené utrácejí více muži než ženy. Utratí v průměru do 15 000 Kč

Veronika Doskočilová

Představa kvalitní dovolené se u Čechů postupem času mění. Pokud by měli volit mezi letní či zimní, zvolí si 79 % z nich letní dovolenou. V tom, jak ji ale stráví, už jednotní nejsou. Pasivní odpočinek na pláži už pro mnoho z nich není dostatečný a vyhledávají možnosti aktivního trávení času. S tím souvisí i vyšší výdaje, které ale Češi nemají problém vynaložit. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Home Credit.

Většina Čechů (75 %) si dovolenou hradí vždy ze svých financí a nechtějí využívat například půjčku. Dalších 10 % zvolí raději na dovolenou nejet, pokud nemají dostatek financí. 

Utrácení na dovolené je bližší spíše mužům než ženám. Částku mezi 5000 Kč a 15 000 Kč vydá ročně za dovolenou 25 % žen, ale 37 % mužů. Třetina dotázaných si na dovolenou bere kapesné do 10 000 Kč.

Více než 75 % respondentů by rádo na dovolené mělo all inclusive, tedy kompletní servis s jídlem a pitím. Tendence ke kompletnímu servisu roste s věkem. Přes 81 % cestovatelů starších než 45 let preferuje dovolenou all inclusive. Řeší ale i finanční stránku věci a preferují spíše kompletní servis v levnější destinaci, než poloviční servis v drahé destinaci. Lidé raději pojedou například do Bulharska a dopřejí si večeři v restauraci každý den, než aby jeli do jižní Francie a do restaurace by šli jen jednou za celou dovolenou. Lidé si chtějí dovolenou užít, ne řešit, co si mohou dovolit a co ne, říká Roman Müller, analytik spotřebitelského financování společnosti Home Credit.

Našli jste v článku chybu?