Hlavní navigace

Na co má zaměstnanec právo při čerpání dovolené?

Sdílet

Gabriela Hájková 17. 6. 2016

Pravidla platná pro čerpání dovolené stanovuje zákoník práce. Ten umožňuje zaměstnavateli určit termín vaší dovolená s ohledem na své provozní potřeby. Měl by se přitom ale snažit respektovat také vaše oprávněné zájmy. Zaměstnavatel je povinen určit termíny čerpání zaměstnancům tak, aby byla v daném roce plně využita. Ti jsou povinni uposlechnout, ovšem zaměstnavatel musí zohlednit jejich oprávněné zájmy, třeba když žádají o dovolenou rodiče v době prázdnin svých dětí, upozornila Hana Vrbíková, advokátka  ze společnosti KODAP legal. Výjimkou je podle ní případ hromadné dovolené v rámci celé společnosti. Termín této nařízené dovolené vám musí zaměstnavatel oznámit minimálně 14 dnů předem. Pokud si dovolenou vybíráte po částech, alespoň jedna část by měla trvat minimálně 2 týdny.

Zákon dává zaměstnavateli na druhou stranu i právo vás odvolat z již čerpané dovolené, pokud by například došlo k zásadní změně podmínek, za kterých vám byla dovolená schválena (při zásadní provozní krizi). Pak vám ale musí nahradit náklady, které vám tak vznikly (například uhradit poměrnou část ceny zájezdu za dobu, kterou jste nevyužili nebo zvýšené náklady kvůli nečekané cestě z místa dovolené). Pokud vám zaměstnavatel zruší schválenou dovolenou ještě před jejím počátkem, musí vám zaplatit veškeré storno poplatky.

Pokud přijdete na nové místo, není také na škodu se informovat o tom, jestli firma neproplácí příspěvek na rekreaci. Je to ale čistě na jejím rozhodnutí. Pravidla poskytování zaměstnaneckých benefitů mohou být stanovena ve vnitřním předpise zaměstnavatele či v kolektivní smlouvě, a tyto dokumenty musí být přístupné k nahlédnutí, poradila Vrbíková s tím, že zavedení příspěvků na dovolenou může být také vhodným tématem do diskuze při vyjednávání se zaměstnavatelem.

Pokud během roku nestihnete celou dovolenou vyčerpat, převádí se vám do dalšího roku, kdy zaměstnavatel určí termín čerpání. Pokud termín nestanoví do konce června, máte právo si vybrat dobu čerpání sami, termín ale musíte oznámit nejpozději dva týdny předem. Pokud nelze dovolenou vyčerpat například z důvodu rodičovské dovolené či jiných překážek, musí zaměstnavatel určit její čerpání po skončení těchto překážek, ujistila Vrbíková o tom, že nevyčerpaná dovolená nezaniká, ale převádí se do dalších let. Upozornila ale také na to, že tuto nevyčerpanou dovolenou nelze nahradit „proplacením“. Náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou lze podle Vrbíkové poskytnout pouze v případě, kdy dojde ke skončení pracovního poměru, aniž by byla dovolená vyčerpána.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).