Hlavní navigace

Na co si dát pozor při individuálním cestování?

Sdílet

Pokud se rozhodnete v létě vycestovat na dovolenou individuálně a nevyužijete služeb cestovní kanceláře, věnujte zvýšenou pozornost výběru vhodného pojištění. UNIQA pojišťovna shromáždila několik doporučení, jak se na individuální cestu připravit.

Ověřte si situaci

Při výběru destinace si na stránkách Ministerstva zahraničí ověřte, jaká situace panuje v této oblasti. Může se jednat o naprosto bezproblémovou oblast, ale zrovna tak zde mohou probíhat politické nepokoje, epidemie, nebo hrozba teroristického útoku. Pojišťovny k tomuto seznamu velice často přihlíží a může se stát, že do takto označených oblastí vás odmítnou pojistit. 

Prevence a očkování

Některé turistické oblasti vyžadují očkování či speciální vybavení cestovní lékárničky. Neměli byste vynechat ani preventivní prohlídku před odjezdem. Zjistěte si také co nejvíce informací o lokálních rizicích, a to jak bezpečnostních, tak i zdravotních.

Jak na pojistné částky?

Výše pojistných částek by měl být přiměřená zvolené destinaci. Nejlevnější pojištění sice skutečně může vyjít levně, ale v případě potřeby vám nemusí posloužit dobře. Čím odlehlejší a zaostalejší oblast se chystáte navštívit, tím vyšší pojistné částky byste měli volit. Nejvyšší náklady na léčbu jsou ve Spojených státech amerických. Informujte se vždy i o výlukách z pojištění. V některých případech stačí, abyste si večer dali sklenku vína a pokud se vám stane úraz, pojišťovna neplní.

Asistenční služby

V cestovním pojištění bývá i nepřetržitá asistence na telefonu. Ta je v českém jazyce a je možné se s ní spojit odkudkoli. V případě potřeby by vás následně měli nasměrovat na lokální úřady či zdravotnické zařízení. Pro tyto účely mějte vždy při ruce telefonní číslo na zmíněnou asistenci a kartičku pojištění.

Pojištění odpovědnosti

Jestliže vaše děti například shodí v obchodě z regálu drahé zboží, nebo vám spadne předmět z hotelové terasy a poškodí dole zaparkovaná auta, může se vám pojištění odpovědnosti hodit. Často se vztahuje i na situace, kdy neúmyslně rozbijete vybavení hotelového pokoje, nebo někoho zraníte při rekreačním sportu.

Podepisujte obezřetně

Budete-li muset v zahraničí podepsat nějaký dokument, buďte obezřetní. Pokud nerozumíte lokálnímu jazyku a obsah dokumentu vám není jasný, přivolejte si policii, nebo se poraďte s asistenční službou na telefonu. Po podepsání je už většinou obtížné věc rozporovat a obrátit ve váš prospěch.

Schovejte si účtenky

Pokud budete v průběhu dovolené nahlašovat pojistnou událost, uschovejte si veškeré doklady a účtenky od jakýchkoli úkonů, které jste v souvislosti s nahlašováním a řešením pojistné události museli platit. Po návratu domů je předejte pojišťovně, která následně bude řešit jejich proplacení. Uhradí vám však jen takové náklady, které byly zaplaceny efektivně a prokazatelně na řešení nastalé situace.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).