Hlavní navigace

Na co dát pozor při vyplňování daňového přiznání?

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 3. 2016

Daňové přiznání se kromě OSVČ týká i zaměstnanců s dalšími zdanitelnými příjmy nad 6 tisíc korun za minulý rok nebo penzistů s příjmy z pronájmu. Na co by si měli dát v souvislosti s daňovým přiznáním pozor?

Daňové přiznání za rok 2015 musíte doručit na finanční úřad do 1. dubna 2016. Využíváte-li služeb daňového poradce, lhůta prodlužuje o tři měsíce, tedy do 1. července. Do 1. dubna o tom ale musíte informovat finanční úřad a odevzdat zde plnou moc daňového poradce. Máte-li datovou schránku, musíte přiznání podat elektronicky, jinak dostanete pokutu 2000 Kč a při opakovaném neplnění povinnosti až 50 000 Kč.

Nezapomeňte si oproti své vypočtené dani uplatnit minimálně slevu na poplatníka (ostatní slevy dle toho, zda vznikne nárok). Na tu mají nárok úplně všichni a to za celý rok i když třeba celý rok nepracovali. A co ostatní slevy? O tom, zda na ně máte nárok si přečtěte v článku Daňové slevy 2016: znáte všechny novinky?

Za letošní rok se naposledy odevzdává i pojistné přiznání. Musí jej odevzdat ti, kteří se účastnili druhého pilíře. Termín je stejný jako pro podání daňového přiznání.

Nezapomeňte využít také odpočty, pokud se vás týkají. Daňovými odpočty jsou dary, úroky z úvěru na bydlení, zaplacené příspěvky na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní spoření, zaplacené příspěvky na životní pojištění, členské příspěvky zaplacené odborové organizaci či úhrada za zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, vysvětlila Gabriela Ivanco, daňová poradkyně ze společnosti Mazars a zdůraznila, že odpočty snižují daňový základ, nikoliv přímo vypočtenou daň z příjmů. Podrobnosti najdete v článku Odečitatelné položky 2016: o kolik si snížíte daňový základ?

Nezapomeňte přiložit všechny přílohy, které dokládají nárok na odpočty a slevy. Kompletaci všech daňových dokladů je třeba věnovat dostatek pozornosti a případně chybějící doklady, například potvrzení o zaplacených úrocích z úvěru od banky, si vyžádat, upozornila Ivanco.

Vznikne-li vám daňový přeplatek, musíte si o něj požádat na straně číslo čtyři a uvést potřebné údaje pro zaslání peněz. Na daňový přeplatek mají nárok ti daňoví poplatníci, kteří během roku 2015 zaplatili daňové zálohy vyšší než je jejich daňová povinnost anebo ti, kteří čerpají daňový bonus, uzavřela Ivanco.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).