Hlavní navigace

Na co dát pozor při nákupu na adventních trzích v zahraničí?

Sdílet

Gabriela Hájková 25. 11. 2016

Na adventní trhy Češi tradičně vyráží i do sousedních zemí. Blížící se vánoční svátky však nic nemění na faktu, že se na trzích vyskytují i neféroví prodejci, kteří se snaží okolí do nákupu v manipulovat. Na některé praktiky upozornilo Evropské spotřebitelské centrum.

V Německu se stává, že prodejce získá pozornost hloučku lidí a jeho kolega na oko zakoupí nějaký výrobek, čímž strhne k nákupu i ostatní zákazníky – zvlášť, pokud je na pultu vystaveno málo kusů zboží, prozradil  Ondřej Tichota z Evropského spotřebitelského centra ČR. Podle něj je také moderní označovat výrobky líbivým „vyrobeno v Německu“, na které čeští spotřebitelé slyší. Pravý původ byste měli najít vždy na štítku konkrétního výrobku.

Podle Tichoty na trzích v Německu a Rakousku zpravidla nenarazíte na padělek, na druhé straně zdejší policie varuje před kapsáři. Ti mají různé metody, jak odvést vaši pozornost od vlastní kapsy či batohu s peněženkou. Mohou vás například polít svařákem nebo se ptát s mapou v ruce na cestu, zatímco jejich kolega vám potají finančně ulehčí. Jiní zase žádají turisty o rozměnění a když vytáhnou peněženku, druhý jim ji vytrhne a uteče pryč.

Na Slovensku zase patří mezi časté problémy chybějící informace o ceně nabízených nápojů, což může vést k nepříjemnému překvapení při placení nákupu.

V Polsku je podle tamní pobočky sítě Evropských spotřebitelských center radno kontrolovat datum spotřeby nebo minimální trvanlivosti, protože během adventu může být prodáváno i dlouho neprodané zboží. Kromě toho někteří prodejci na stáncích rádi uvádí, že po odchodu od pokladny už nepřijímají žádné reklamace. To ale neplatí v případě vadného zboží. Díky právu Evropské unie máte dvouletou záruku za jakost, ač s drobnými místními specifiky. Účtenku si proto pečlivě schovávejte i z trhů. Vystavit vám ji musí slovenští, polští a nově i rakouští prodejci. Ti z Německa pak musí mít své kontaktní údaje vystavené na stánku, a tak je v případě dražšího nákupu vhodné si je zaznamenat kvůli případné reklamaci.

Tichota také uvedl, že bez ohledu na destinaci, by si měli Češi dávat pozor i na akce typu 3 za cenu 2, které se zdají být výhodné, ale jenom na oko, protože cena dvou kusů je nadsazená tak, že se téměř o žádnou slevu nejedná.

Platí, že ani na adventních či vánočních trzích v sousedních zemích neexistuje právo na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Leda že by prodejce dobrovolně přijal zakoupené zboží zpět, upozornil.

Pokud byste se dostali do sporu s podnikatelem ze sousední země, můžete se obrátit na Evropské spotřebitelské centrum.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).