Hlavní navigace

Každý 34. důchodce platí z penze exekuci. Průměrně skoro 2000 Kč měsíčně

Sdílet

Gabriela Hájková 28. 11. 2016

Od ledna do září 2016 vyplatila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) exekuce z důchodů v hodnotě téměř 1,5 mld. korun. Za tři kvartály tak ČSSZ vyplatila věřitelům z exekučních srážek na důchody podobou částku, jako za celý rok 2014.

Ze statistik ČSSZ vyplývá, že v září 2016 mělo nařízenou exekuci na některou z penzí celkem 84 748 důchodců. Průměrně jim měsíčně strhává 1910 korun. U 46 000 důchodů pak ČSSZ eviduje exekuci na důchod, kterou nelze realizovat kvůli nízké výši penze.

O tom, jak přesně se strhává exekuce z důchodu, si přečtěte v článku Kolik exekucí z důchodu a sociálních dávek můžete mít?

Nejvíce exekuovaných důchodců je podle statistik úřadu ze září v Moravskoslezském kraji (11 816), kde je také nejvyšší průměrná exekuční srážka (2349 korun). Naopak nejméně důchodců s exekucí je pak v kraji Vysočina (2946) s průměrnou výší exekuce 1833 Kč. Nejnižší průměrná exekuční srážka se v září strhávala v Karlovarském kraji (1724 korun) a to 3506 důchodcům.

Ze zkušeností ČSSZ vyplývá, že převážně ženy v důchodovém věku řeší pohledávky za své dospělé děti, kvůli kterým se samy zadlužily. Nemění se ani trend, kdy lidé již do důchodu odcházejí s dluhem nebo více dluhy, které jim vznikly a „narostly“ ještě v aktivním věku. Jde o případy neplacení poplatků spojených s bydlením, tj. dluhy na nájemném, za odvody do fondů oprav, za vodné, stočné nebo plyn a elektřinu, ale i za televizi, internet, či mobilní telefon apod., vysvětlila mluvčí ČSSZ Jana Buraňová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).