Hlavní navigace

Muži berou průměrně o třetinu více než ženy

Sdílet

Gabriela Hájková 21. 8. 2013

Muži mají v průměru o třetinu vyšší platy než ženy. Vyplývá to ze statistik serveru Platy.cz, kde nejvyšší zaznamenaný rozdíl na stejné pozici dosáhl 45 %. Nejlépe placená typicky ženská profese je ve srovnání zprůměrovaných platů až na 11. nejvyšší příčce.

Platové rozdíly mezi muži a ženami se ale přitom za poslední rok mírně snížily. Zatímco loni byl průměrný plat muže v ČR 131,4 % průměrného platu ženy, letos to je 128,8 %.

Najdou se ale také pozice, kde si žena vydělá více než muž. Nejlépe placeným zaměstnáním, v němž si ženy vydělají více než muži, je finanční analytik, kde průměrný ženský plat dosahuje 40 857 Kč, což je 102 % průměrného platu muže na stejné pozici. Nejvyšší rozdíl ve prospěch žen služba Platy.cz eviduje v případě pozice Správce budov, kde ženy berou v průměru o 2217 Kč, resp. o 9 % více než muži, uvádí zpráva serveru Platy.cz s tím, že naopak nejvyšší poměr platů ve prospěch mužů je 145 %, což odpovídá 16 940 Kč na pozici Finanční manažer.

Výrazné rozdíly mezi mužskými a ženskými platy jsou vidět na obou koncích platové škály, říká business analytik služby Platy.cz Zdeněk Němec a dodává, že u vysokopříjmových profesí jde převážně o vrcholový management, doplněný špičkově placenými odborníky v „tradičně" mužských oborech, jako je IT architekt nebo pilot. V oblasti nízkopříjmových pozic pak podle něj naopak převažují ty, které jsou zastávané především ženami, jako je uklízečka, pomocný kuchař nebo šička. Zde se projevuje slabší pozice žen vůči zaměstnavatelům kvůli případnému mateřství a péči o děti, vysvětlil Němec.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 8. 2013 12:45

    Jerry001 (neregistrovaný) ---.hhnet.cz

    zena po muzi chce, aby zivil rodinu, tak je logicke, ze chlapi dostavaji vetsi mzdy, jinak by tento model nemohl fungovat

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).