Hlavní navigace

Může vás pronajímatel nutit sjednat pojištění bytu?

Sdílet

Gabriela Hájková 27. 5. 2021

Někteří pronajímatelé bytů nutí své nájemce sjednat pojištění domácnosti kvůli krytí případných škod na vybavení. Podmínku si někdy dávají i do nájemních smluv.

Podle spotřebitelské organizace dTest na to mají právo. Domníváme se, že taková povinnost může být nájemci uložena. Nejedná se totiž o nepřiměřenou povinnost, jelikož sjednání takového pojištění je i v zájmu nájemce, uvedla Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu s tím, že pronajímatel ale nemusí být ve výsledku s pojištěním sjednaným nájemcem spokojen, jelikož pojišťovny nabízí různé druhy a rozsah pojistné ochrany.Je tedy otázkou, jestli podle Hekšové není výhodnější, když pojistnou smlouvu uzavře přímo pronajímatel a zohlední pojistné ve výši nájemného. Pojištění je možné sjednat i tak, že v pojistné smlouvě nebude uveden konkrétní nájemce, a pojistka tak bude krýt všechny případné budoucí nájemce bytu.

V případě pojištění nájemního bytu, připadají podle Hekšové v úvahu tři druhy pojištění – domácnosti, nemovitosti a odpovědnosti. Pojištění domácnosti kryje škody na zařízení bytu. Pojištění nemovitosti kryje věci s bytem pevně spojené (dřevěná podlaha, radiátory, dveřní zárubně). Někdy je sporné, které položky spadají do pojištění domácnosti a které do pojištění nemovitosti, je tedy třeba pečlivě prostudovat pojistnou smlouvu a připojené pojistné podmínky. Problematická bývá například kuchyňská linka či vestavěné spotřebiče, informovala Hekšová.

Pojištění odpovědnosti, kterému se lidově říká pojištění na blbost, kryje občanskou odpovědnost konkrétní osoby, kdy ta někomu nechtěně způsobí škodu na majetku nebo újmu na zdraví. Pro účely nájmu je ale před sjednáním zjistit, zda se pojistka vztahuje i na škody vzniklé v nájemním bytě.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
  • 27. 5. 2021 17:30

    VlK

    "Někteří pronajímatelé bytů nutí své nájemce sjednat pojištění domácnosti kvůli krytí případných škod na vybavení."

    Jen budou pravděpodobně často zklamáni, většina pojišťoven z pojištění domácnosti bude krýt čistě a pouze věci patřící nájemci a ne pronajímatele...
    Na krytí škod pronajímatele je třeba mít pojištění občanské odpovědnosti, které kryje i věci v nájmu (lepší a často i levnější řešení, protože kryje i škody sousedům nájemce), popř. některé pojištění domácnosti kryje všechny věci v domácnosti.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).