Hlavní navigace

MPSV připravilo dvě verze kurzarbeitu, platit by mohl od příštího roku

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 9. 2014

Expertní skupina ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) navrhla dvě verze kurzarbeitu, který by mohl od příštího roku pomoci českým firmám a zabránit růstu nezaměstnanosti. 

Režim kurzarbeitu je vlastně krácení pracovního úvazku zaměstnanců tak, aby nemuseli zaměstnavatelé rušit jejich pracovní místa kvůli tomu, že nemají prostředky na mzdové náklady. Na financování pracovních míst pak obvykle přispěje evropský fond.

Využití kurzarbeitu je ale podmíněno účastí odborného vzdělávání a rozvoje svých pracovních schopností zaměstnanci, na jejichž místo se takto z fondů přispělo.

Obtížnost splnění přísných evropských podmínek je však důvodem, proč české firmy kurzarbeit financovaný z fondů EU téměř nevyužívají, vysvětlila Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars s tím, že MPSV navrhlo zjednodušení pravidel pro využití kurzarbeitu, který by byl financován z českého rozpočtu.

Poslední návrh expertní skupiny MPSV počítá se dvěma variantami kurzarbeitu, který by byl financovaný ze státního rozpočtu. Mohl by začít platit od ledna 2015. 

V první variantě by se zaměstnanci nevzdělávali, přičemž by dostávali 60 % své mzdy, 40 % od svého zaměstnavatele a 20 % od státu, maximální státní příspěvek by byl na úrovni dvojnásobku minimální mzdy. V druhé variantě by se zaměstnanci vzdělávali a dostávali 90 % své mzdy, 45 % od svého zaměstnavatele a 45 % od státu, strop pro státní příspěvek by byl na úrovni průměrné mzdy, uvádí zpráva společnosti Mazars s tím, že zaměstnavatelé by kurzarbeit mohli čerpat po dobu šesti měsíců, následně by bylo možné státní podporu prodloužit o dalších šest měsíců. 

Nárok na čerpání této pomoci by zaměstnavatel prokázal čestným prohlášením, což by urychlilo proces poskytnutí pomoci. Na to, zda jsou podmínky pro poskytnutí opravdu splněny, by pak dohlížely kontroly.

Kurzarbeit má šanci ekonomice pomoci v případě, že dojde v řádech měsíců k ekonomickému oživení a státní kasa tak ušetří za sociální dávky a podporu v nezaměstnanosti, které by byly vyšší než podpora kurzarbeitu.

Pokud by ale k oživení nedošlo, hromadnému propouštění se možná zabránit nepodaří a dojde tak jen k jeho oddálení a navíc s velkými výdaji pro státní rozpočet. 

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).