Hlavní navigace

MPSV: Důchod by se měl vyplácet 19 až 21 let

Sdílet

Gabriela Hájková 11. 9. 2014

Ministerstvo práce a sociálních věcí se zabývá stabilitou důchodového systému a své záměry nyní představilo v materiálu, podle kterého by se měl důchodový věk stanovit tak, aby udržel dobu penze na konstantní úrovni a to v době od 19 do 21 let.

V případě, že by ho lidé pobírali déle, hranice důchodového věku by se musela zvýšit rychleji. Při prodlužování věku dožití pomaleji by se posouvala věková hranice pro odchod do důchodu naopak pomaleji tak, aby člověk strávil v penzi alespoň 19 let. Zprávu přinesla ČTK.

Ministerstvo předložilo návrh důchodové komisi s tím, že stav pro stanovení věkové hranice by se měl vyhodnocovat každých pět let za využití demografické prognózy, která se zpracovává ve stejném intervalu.

V současnosti se věková hranice pro odchod do penze zvyšuje u mužů každý rok o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce, aby se pro obě pohlaví věková hranice postupně vyrovnala.

Absolutní hranice, přes kterou by se neměl důchodový věk dostat, stanovena není, což bylo v minulosti terčem kritiky vládních stran, které si v koaliční dohodě sjednaly, že zřídí komisi, která by tuto hranici stanovila.

Podle vedoucího důchodové komise Martina Potůčka není rozumné, aby věková hranice rostla donekonečna. Budoucí penzistky a penzisté by měli mít záruku a perspektivu, že si po odpracované době budou moci rozumnou dobu důchodu užít, uvedl pro ČTK Potůček.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 12. 9. 2014 8:10

  neuvedu (neregistrovaný) 185.16.181.---

  Když kouknu na parte v naší vývěsní skříňce, tak úmrtí 50, 62, 63, 71, 98 let dává průměr 68,8 let, takže odchod do důchodu by měl nastat v necelých 50 letech!
  Samozřejmě, že statistiky uvádí delší dožití, ale co sleduji parte, tak úmrtí nastávají v čím dál nižším věku. A pokud ty lidi znáte, tak víte, že z 90 % je to rak, díky naším kvalitním polistopadovým potravinám a stresům z čehokoliv.

 • 12. 9. 2014 8:33

  Jack

  Český statistický úřad občas vydává výstupy, které jako by byly z jiného světa.
  Nevěřím statistice, kterou si sám nezfalšuji. ;-)

 • 17. 9. 2014 7:16

  Jindřich Kubánek (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

  Po dosažení stanoveného věku - likvidace.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).