Hlavní navigace

MPSV: Důchod by se měl vyplácet 19 až 21 let

Sdílet

Gabriela Hájková

Ministerstvo práce a sociálních věcí se zabývá stabilitou důchodového systému a své záměry nyní představilo v materiálu, podle kterého by se měl důchodový věk stanovit tak, aby udržel dobu penze na konstantní úrovni a to v době od 19 do 21 let.

V případě, že by ho lidé pobírali déle, hranice důchodového věku by se musela zvýšit rychleji. Při prodlužování věku dožití pomaleji by se posouvala věková hranice pro odchod do důchodu naopak pomaleji tak, aby člověk strávil v penzi alespoň 19 let. Zprávu přinesla ČTK.

Ministerstvo předložilo návrh důchodové komisi s tím, že stav pro stanovení věkové hranice by se měl vyhodnocovat každých pět let za využití demografické prognózy, která se zpracovává ve stejném intervalu.

V současnosti se věková hranice pro odchod do penze zvyšuje u mužů každý rok o dva měsíce a u žen o čtyři měsíce, aby se pro obě pohlaví věková hranice postupně vyrovnala.

Absolutní hranice, přes kterou by se neměl důchodový věk dostat, stanovena není, což bylo v minulosti terčem kritiky vládních stran, které si v koaliční dohodě sjednaly, že zřídí komisi, která by tuto hranici stanovila.

Podle vedoucího důchodové komise Martina Potůčka není rozumné, aby věková hranice rostla donekonečna. Budoucí penzistky a penzisté by měli mít záruku a perspektivu, že si po odpracované době budou moci rozumnou dobu důchodu užít, uvedl pro ČTK Potůček.