Mladí zůstávají i v dospělosti bydlet s rodiči. Těm to ale vadí a děti jim doma překážejí

Sdílet

V České republice nebývá zvykem, že by děti ihned s nabytím plnoletosti opustily domácnost svých rodičů a hledaly si vlastní zázemí. Naopak zůstávají u rodičů mnohem déle. A tato doba se navíc čím dál více prodlužuje. Trend využívání takzvaných mamahotelů se bohužel za posledních zhruba deset let příliš nezměnil. Přibližně polovina dospělých dětí se stále nestydí využívat této pohodlné formy bydlení, a to i přes fakt, že jejich věk překročí hranici třiceti let, říká Eva Štichová, klinická psycholožka nemocnice Na Františku. Rodičům se ale taková situace nelíbí.

Regionální vnímání respondentů ve vztahu kdospělým dětem jako k překážce v bydlení.
Autor: Raiffeisen stavební spořitelna

Regionální vnímání respondentů ve vztahu k dospělým dětem jako k překážce v bydlení.

Nejméně vnímají rodiče své dospělé děti jako překážku na Moravě (42 %). Naopak nejvíce vadí tato situace rodičům v Praze, kde s dospělými dětmi nechce sdílet domácnost 52 % rodičů.

Téměř polovina rodičů (45 %) s nadsázkou uvedla, že dospělé děti jim v domácnosti překážejí. V 57 % případů jsou rodiče přesvědčení, že jejich děti ani nenapadne, že by se od nich mohli odstěhovat. Důvody, proč děti i v dospělosti zůstávají u rodičů, mohou být různé. U mladých může hrát roli to, že pro osamostatnění se zkrátka nemají dostatek financí. Jestliže bydlí u rodičů, snáze se jim šetří na vlastní domácnost, doplňuje Lenka MolnárováRaiffeisen stavební spořitelny.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).