Hlavní navigace

Mladí lidé o půjčky na bydlení nestojí, podmínky jsou moc přísné

Sdílet

Lenka Kašparová 2. 7. 2019
exekuce, dluhy, bankrot, soud, půjčky, úvěry Autor: Shutterstock

Jen 225 žádostí v celkové hodnotě 241 milionů korun obdržel do konce června 2019 Státní fond rozvoje bydlení. Přitom celková částka, která má být mladým lidem do 36 let půjčena za výhodnějších podmínek, než než nabízejí klasické hypotéky, činí 950 miliony korun. V prvním pololetí tak byla rozdělena pouze čtvrtina plánovaných peněz.

Důvodem jsou poměrně svazující podmínky pro čerpání přidělených prostředků a také skutečnost, že úrokové sazby hypoték v rozporu s předpokladem z přelomu roku klesají. Banky se navíc snaží oslovit právě mladou klientelu, domnívá se Lukáš Kovanda, Hlavní ekonom, CZECH FUND.

Některé banky nově umožňují čerpat hypotéku až na 90 % z ceny nemovitosti, pokud se jedná o takzvané „prvobydlení“. Jde především startovací byty mladých, včetně mladých rodin s dětmi. Banky to dělají i přesto, že Česká národní banka nedoporučuje poskytovat více než 80% hypotéky. Navíc Ministerstvo financí společně s ČNB připravilo legislativní úpravu, díky které bude hypotéka pro mladé ještě dostupnější.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).