Hlavní navigace

Kupujete auto? Na co si dát pozor, když si na něj půjčujete?

Sdílet

Lenka Kašparová 2. 7. 2019

Možností, jak financovat koupi auta, pokud nemáte vlastní prostředky, je celá řada. Na trhu je spousta variant úvěrových a leasingových produktů. Jejich cílem je však zisk, takže při koupi auta vždy zaplatíte i něco navíc. V současnosti nabízí mnoho automobilek produkty, jejichž součástí je kromě financování, ale také pojištění a servis.

Základní rozdíl mezi úvěrem a leasingem je ve vlastnictví auta v průběhu splácení. V případě úvěru jste to vy, v případě leasingu to je leasingová společnost. Takže pokud máte auto na úvěr, můžete jej i případně prodat či s ním zacházet podle libosti. Zatímco leasing je kombinací úvěru a nájmu.

Auto vlastní leasingová společnost, které hradíte měsíční splátky neboli v podstatě nájemné po ujednanou dobu. Jakmile doba uplyne, vše záleží na druhu leasingu. U finančního leasingu dostanete možnost odkoupit si automobil za zbytkovou cenu. Operativní leasing je zase charakteristický tím, že po uplynutí doby vozidlo vracíte, vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Výrazdě ušetřit můžete na pojištění

Jinak se také řeší situace, když přestanete auto splácet. Pokud máte úvěr, bude po vás banka či úvěrová společnost vymáhat peníze, jestliže máte leasing, přijdete o auto. Když je součástí smlouvy o půjčku také servis a pojištění, můžete se v případě leasingu po sjednané době splácení rozhodnout, jestli vozidlo prodáte za garantovanou cenu zpátky, nebo si ho necháte a zaplatíte či splatíte zbývající sumu.

Pojištění budete mít levnější, protože leasingové společnosti mají totiž díky velkému počtu pojištěných vozidel výhodnější sazby, než na které byste dosáhli vy s jedním vozidlem. Úspora bývá vysoká a může v konečném důsledku převýšit i celkový úrok ze splácení úvěru. Proto si zjistěte, co přesně pojištění obsahuje a zda je pro vás výhodné.

Pozor si však dejte s při jednání s autobazary. Například při stanovování výše splátky, kterou prodejce nastavuje tak, aby pro vás jako zákazníka byla přijatelná. Nicméně čím delší bude doba splácení, kvůli nízké měsíční splátce, tím vyšší budou v konečném důsledku i úroky, které uhradíte navíc.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).