Hlavní navigace

Mezi pronájmem a ubytováním je velký rozdíl. Víte,jak následně příjmy danit?

Sdílet

Pronajmout někomu byt neznamená totéž, jako ubytovat hosta. Z rozdílné terminologie pak plynou i rozdílné daňové povinnosti. O pronájem bytu jde tehdy, pokud pronajímatel přenechává k užívání majetek a neposkytuje nájemníkovi žádné další služby. O ubytovací službě se bavíme v případě, že hostitel v rámci ubytování zajišťuje úklid, výměnu povlečení, případně stravování a podobně, říká Blanka Štarmanová, daňová poradkyně společností TaxVision

Délka ubytování však nerozhoduje. Pronajmout můžete nemovitost na pár dní a stejně tak je možné ubytovat hosta na několik měsíců či let.

Příjem, který vám plyne z ubytovacích služeb, je pak považován za příjem z podnikání. Podléhá tedy dani z příjmů a i odvodům na sociálním a zdravotním pojištění. A je nutné mít na něj živnostenské oprávnění. Jestliže obrat přesáhne 1 000 000 Kč za 12 bezprostředně předcházejících měsíců, musíte se navíc registrovat k dani z přidané hodnoty.

Pokud jen pronajímáte byt a žádné další služby neposkytujete, je však situace jiná. Takový příjem je daněn jako příjem z pronájmu, nikoli z podnikání. Příjmy z pronájmu nepodléhají odvodům na sociální a zdravotní pojištění, vysvětlila Blanka Štarmanová.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).