Měníte dodavatele energií? Pozor na to, koho necháte přepis zařídit

26. 4. 2024

Sdílet

energie, elektřina, zemní plyn, plyn, Autor: Depositphotos

Levnější ceníky zvedají u spotřebitelů zájem snížit si účty za energie. Protože ale dodavatelé často zvýhodňují spíš nové zákazníky, spotřebitelé mezi nimi nyní častěji přecházejí a často jim při tom pomáhá nějaký zprostředkovatel. Jak však nyní upozornil Energetický regulační úřad (ERÚ), ne vždy splní, co nasliboval.

Většinou takoví zprostředkovatelé slibují, že převod k novému dodavateli zařídí. K tomu potřebují od spotřebitele podepsanou plnou moc. ERÚ však naráží na případy, kdy se lidé s takovým ujištěním spokojí, berou věc za vyřízenou a neuvědomí si, že u původního dodavatele jsou nějak vázáni.

Bohužel, někteří dodavatelé a zprostředkovatelé lidem dávají naprosto nereálné sliby. Snaží se vyvolat dojem, že platnou smlouvu zákazník nemusí dodržet. Nebo že za něj, na základě plné moci, smlouvu se stávajícím obchodníkem ukončí tak, aby nemusel platit smluvenou sankci. Podobné přísliby jsou typicky pouze ústní, jejich nesplnění se tak obtížně prokazuje, varuje Markéta Zemanová, členka Rady ERÚ.

Před změnou dodavatele byste si měli pročíst svou současnou smlouvu a seznámit se s podmínkami, za jakých je možné ji ukončit. Zásadní v tomto směru je, jestli máte uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou, nebo určitou. V prvním případě ji můžete vypovědět kdykoliv, bez udání důvodu a sankcí. Smlouvy na dobu určitou jsou však – jak vyplývá z názvu – naopak uzavírané na pevně stanovenou dobu, a standardně není možné je předčasně ukončit, aniž byste nemuseli platit nějakou sankci.

Rozhodně bychom neměli podceňovat už samotnou formulaci plné moci. Je v ní obsaženo všechno, na čem jsme se domluvili? Bude za nás protistrana jednat se současným dodavatelem? K čemu přesně se zavazuje? Jaké má vůči nám povinnosti a co se stane v případě, že je nedodrží?, vyjmenovala Zemanová otázky, které byste si měli nejprve položit. Následně je podle ní nutné se aktivně zajímat o aktuální stav řešení převodu a v případě nejasností trvat na objasnění všech kroků, kterým nerozumíte.

V praxi se podle zkušeností ERÚ totiž stává, že nový dodavatel či zprostředkovatel, navzdory dohodě, neukončí stávající smlouvu, nebo to neudělá ve stanoveném termínu (typicky v případě tzv. automatického prodlužování). Případně si zákazníka na sebe nepřevede v systému operátora trhu. 

ERÚ se ale setkává i s případy, kdy spotřebitel uvede nesprávné informace týkající se aktuální smlouvy, což vede k tomu, že následně není řádně ukončena, upozornila Zemanová na případy, kdy například spotřebitel obdrží nabídku od stávajícího dodavatele nabídku na další období, uzavře smlouvu s novým obchodníkem, ale pak se na základě retenční nabídky rozhodne u něj zůstat navzdory tomu, že už uzavřel novou smlouvu s novým dodavatelem nebo uvěří tomu, že se nové smlouvy zbaví jen tak, že dají stávajícímu dodavateli plnou moc.

Chcete-li změnit dodavatele, použijte ideálně srovnávač nabídek, a to buď přímo na webu ERÚ nebo například na webu tzb-info.cz. Nedívejte se jen na cenu, ale zohledňujte i serióznost dodavatele a proklientský přístup hodnocený v recenzích. Nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. A nezapomeňte, že jste-li vázaní smlouvou, nemůžete ji bez sankce vypovědět kdykoli. 

Pomoci mohou i základní rady, na co myslet před uzavřením nové smlouvy, případně videa zaměřená na proces změny dodavatele.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Autorka je zástupkyní šéfredaktora serveru Měšec.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).