Hlavní navigace

Jste podnikající důchodce? Jak je to s hrazením zdravotního pojištění

Sdílet

28.4.24.1*/žena, senior, důchodce, řemeslo, podnikatelka Autor: Depostih.com, podle licence: Rights Managed

Jak je to s platbami zdravotního pojištění, když jste v důchodu a zároveň ještě pracujete jako OSVČ?

Jste-li ve starobním důchodu, pak za vás pojistné vždy platí stát. V případě, že ještě v tomto věku podnikáte, znamená to, že jste v takzvaném „souběhu“ a musíte platit také  pojistné ze svého příjmu z výdělečné činnosti. Při takovém souběhu však nemusíte dodržet minimální pojistné stanovené pro danou skupinu (OSVČ).

Pokud podnikáte, platí pro vás tato pravidla:

  • V prvním roce podnikání zálohy na zdravotní pojištění neplatíte. Pojistné doplatíte jednorázově na základě podaného přehledu OSVČ, kde si také vypočítáte zálohu pro další rok podnikání. 
  • V dalším roce podnikání platíte zálohy ve výši vypočtené ze svého skutečného daňového základu. Tyto zálohy mohou být nižší, než je stanovené minimum. Zálohu zaplatíte poprvé za kalendářní měsíc, ve kterém jste podali přehled OSVČ.

Pozor, v případě souběhu musíte oznámit zdravotní pojišťovně, že máte nárok na zařazení mezi osoby, za které je plátcem pojistného stát.

Ve kterých případech ještě může existovat souběh státního pojištěnce a podnikatele?

  • Jste na mateřské (otcovské) nebo rodičovské dovolené,
  • případně jste studenti do 26 let
  • a k tomu podnikáte.

Zálohy pro OSVČ jsou splatné od 1. dne kalendářního měsíce, za který platíte pojistné, do 8. dne měsíce následujícího. Například tedy zálohu za květen 2024 musíte zaplatit v rozmezí od 1. 5. 2024 nejpozději do 8. 6. 2024.

V případě, že by pojištěnci vycházela měsíční záloha na pojistné velmi nízká, např. v řádu desítek korun, může zaplatit pojistné za delší období najednou, např. za celý kalendářní rok, upřesňuje mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Viktorie Plívová.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).