Lidí bez práce je nejméně od roku 2008. Koho zaměstnavatelé hledají?

Sdílet

Ke konci roku bylo na úřadech práce 381 373 uchazečů o zaměstnání. V listopadu bylo registrovaných uchazečů o práci zhruba o 18,5 tis. méně, ale oproti minulému prosinci je to o více než 71 tis. uchazečů lepší hodnota. Jde o nejnižší prosincové číslo od roku 2008. Podíl nezaměstnaných osob činil 5,2 % (listopad 2016 – 4,9 %, prosinec 2015 –  6,2 %). Informace vyplývají ze zprávy Úřadu práce ČR.

S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž k 31. 12. 2015 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost, vysvětlila situaci na pracovním trhu generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková s tím, že nezaměstnanost během celého loňského roku kopírovala klasickou vývojovou křivku zohledňující sezónní vlivy, zároveň ale v meziročním srovnání setrvale klesala a naopak rostl počet volných pracovních míst.

Nejnižší nezaměstnanost vykázaly na konci minulého roku okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ (shodně 1,8 %), Mladá Boleslav (2,7 %), Praha-západ a Benešov (shodně 2,8 %), Jičín a Plzeň-město (shodně 3 %) a nejvyšší naopak okresy Karviná (10,3 %), Most (10,1 %), Bruntál (9,5 %), Ostrava-město (8,9 %), Ústí nad Labem (8,6 %), Jeseník a Znojmo (shodně 8,5 %), Chomutov (8,2 %) a Hodonín (8 %).

Zaměstnavatelé měli v prosinci podle ÚP ČR největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, dělníky v oblasti výstavby budov, kuchaře (kromě šéfkuchařů), pracovníky v oblasti ochrany a ostrahy, montážní dělníky, uklízeče, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky nebo nástrojáře. Díky sněhové nadílce se také naplno rozjela zimní sezóna v horských střediscích, takže firmy ve větší míře hledají i trenéry a instruktory lyžování nebo pracovníky v hotelových provozech.

Tradiční je i velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory. Zde se zaměstnavatelé nejčastěji musí prát s nedostatkem kvalifikovaných lidí.

Našli jste v článku chybu?
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).