Hlavní navigace

Lidé z ubytoven budou dostávat doplatky na bydlení jen půl roku

Arsen Lazarevič

Lidé, kteří bydlí v ubytovnách, budou dostávat doplatky na bydlení maximálně půl roku. Alespoň tak to plánují úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a práce a sociálních věcí (MPSV).

Návrh omezuje vyplácení doplatků na bydlení pro příjemce ubytovaných v jiných formách bydlení (mimo byty, například v ubytovnách na maximálně 6 měsíců, uvedla ředitelka odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV Kateřina Jirová.

Příspěvek také má být vyplácen do výše obvyklých nákladů, maximum má dosahovat 75 % normativních nákladů (průměrné náklady  bydlení v dané obci při daném počtu členů domácností plus ceny služeb a energií).

René Gucký z Asociace majitelů a provozovatelů ubytoven se ale domnívá, že se výrazně ztíží situace „hůře ubytovatelným lidem“, kteří nemají jinou možnost, kde se ubytovat. Majitelé ubytoven však v minulosti byli kritizováni, že zneužívají postavení sociálně slabých  a ubytovávají je za přemrštěné náklady.

Opačný názor však má například společnost RPG Byty, která v Moravkoslezském kraji provozuje několik ubytoven. Podle ní je zastropování státních plateb pro ubytovny zcela legitimní: Neznamená to ale, že tato forma bydlení není potřebná. Právě naopak. Doporučujeme ale vázat možnost čerpání příspěvků například na povinnost účastnit se komunitních programů či práce v lokalitě. Není práv bez povinnosti, uvedl ředitel pro vládní vztahy RPG Real Estate Stanislav Svoboda.

Našli jste v článku chybu?