Hlavní navigace

Lidé z ubytoven budou dostávat doplatky na bydlení jen půl roku

Sdílet

Arsen Lazarevič 4. 11. 2013

Lidé, kteří bydlí v ubytovnách, budou dostávat doplatky na bydlení maximálně půl roku. Alespoň tak to plánují úředníci z Ministerstva pro místní rozvoj (MMR) a práce a sociálních věcí (MPSV).

Návrh omezuje vyplácení doplatků na bydlení pro příjemce ubytovaných v jiných formách bydlení (mimo byty, například v ubytovnách na maximálně 6 měsíců, uvedla ředitelka odboru rodiny a ochrany práv dětí MPSV Kateřina Jirová.

Příspěvek také má být vyplácen do výše obvyklých nákladů, maximum má dosahovat 75 % normativních nákladů (průměrné náklady  bydlení v dané obci při daném počtu členů domácností plus ceny služeb a energií).

René Gucký z Asociace majitelů a provozovatelů ubytoven se ale domnívá, že se výrazně ztíží situace „hůře ubytovatelným lidem“, kteří nemají jinou možnost, kde se ubytovat. Majitelé ubytoven však v minulosti byli kritizováni, že zneužívají postavení sociálně slabých  a ubytovávají je za přemrštěné náklady.

Opačný názor však má například společnost RPG Byty, která v Moravkoslezském kraji provozuje několik ubytoven. Podle ní je zastropování státních plateb pro ubytovny zcela legitimní: Neznamená to ale, že tato forma bydlení není potřebná. Právě naopak. Doporučujeme ale vázat možnost čerpání příspěvků například na povinnost účastnit se komunitních programů či práce v lokalitě. Není práv bez povinnosti, uvedl ředitel pro vládní vztahy RPG Real Estate Stanislav Svoboda.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 5. 11. 2013 7:26

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz

  Pak si asi budou muset uplácat chatrč někde na periférii po vzoru slovenských občanů.

 • 6. 11. 2013 8:51

  gajdoska (neregistrovaný) ---.inetpckb.cz

  ....a opet se budou plnit detske domovy nebot na ubytovnach bydli i matky s detmi a ty asi pod most nepujdou.Ale vlada to ma vymyslene...pul roku ubytovna,pul roku azylak a tak dokola a mame novou generaci kocovniku....supr budoucnost pro deti.Kdyz si vzpomenu jak klaus rikal,ze si lide maji utahnout opasky a za deset let se budeme mit dobre,meli mu lide uz v tom 89-tem ten opasek festovne utahnout kolem krku.....

 • 6. 11. 2013 11:05

  Méďa Béďa (neregistrovaný) ---.uniqa.cz

  Myslím, že kdyby politici a různí bývalí veksláci nekradli jak straky, tak by nám Kuvajt mohl závidět životní úroveň...
  Plastová polička na ministerstvu kultury, v OBI bratru tak za 5 stovek - 9.600,- Kč, židle pro řadového úředníčka 15 000,- Kč, psací stůl 46 000,- Kč...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).