Lidé využívají identifikaci skrze heslo i otisk prstu. Uvítali by ale i identifikaci hlasem

Sdílet

Novým technologiím v oblasti bankovnictví se Češi nebrání. Například ověření totožnosti pomocí rozpoznávání tváře by využila pětina Čechů, kdyby takovou možnost měli. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Air Bank.

Mezi lidmi je stále nejvíce dominantní používání hesel a nově roste také přihlašování pomocí otisku prstu. Důvodů, proč se identifikace přes otisk prstu u Čechů setkává se stále větší oblibou, je hned několik. Zaprvé to lidem usnadňuje běžný život, je to pro ně velmi rychlý a snadný způsob přihlášení, při kterém si navíc nemusí pamatovat žádná hesla. Zadruhé na tom má nepopíratelnou zásluhu rozšíření technologií, které otisk prstu využívají. Typicky to jsou chytré mobilní telefony se zabudovanou čtečkou otisků, říká Tomáš Motl, vedoucí výzkumu trhu Air Bank.

Možnost přihlášení do bankovní aplikace přes otisk prstu se na českém trhu poprvé objevila v roce 2014 a v současné době by tento způsob přihlašování uvítalo 58 % dotázaných. O něco oblíbenější je přihlašování pomocí PIN kódu (66 %) a pomocí hesla (68 %).

Češi by ale uvítali i jiné biometrické rozpoznávání, ačkoli jej zatím žádná banka v ČR nenabízí. Ve 33 % případů by respondenti uvítali rozpoznávání podle krevního řečiště. A 20 % dotázaných by využívalo rozpoznávání obličeje. Možnost identifikace na základě rozpoznání hlasu by využívalo 19 % Čechů.

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Psaním jsem skloubila své znalosti ze studií financí a žurnalistiky. Ráda se učím nové věci, tančím a běhám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).