Hlavní navigace

Padělků přibývá u nás i ve světě. Co se padělá nejčastěji?

Sdílet

Podle statistik přibývá v České republice zabaveného padělaného zboží. Nejčastěji se jedná o obuv, oblečení, ale i energetické nápoje. Zboží porušující zákon se ale objevuje ve všech oblastech. Padělky dnes nalezneme prakticky v každé oblasti, ať už se jedná o běžnou lidskou činnost z oblasti osobní hygieny či drobné elektroniky, nebo o předměty pro specializované určení jako například nářadí, chladiče, airbagy či ložiska, doplnila Martina Kaňková z Generálního ředitelství cel.

Objem i cena zabaveného padělaného zboží roste. V roce 2016 zaznamenala Česká obchodní inspekce padělané zboží u 25 % případů. V roce 2015 pak u pětiny případů. Spolu s tím stoupla i hodnota zajištěných výrobků v originále, a to o 100 000 000 Kč oproti roku 2015.

Kanálem pro distribuci se čím dál častěji stává internet, a to zejména sociální sítě s nabídkou oblečení, kde je velice těžké rozeznat pravost jen podle fotografií. Zabavených padělků ale přibývá po celém světě. Jejich hlavním producentem je Čína, následovaná dalšími asijskými zeměmi – Indií, Thajskem, Tureckem, Malajsií, Pákistánem či Vietnamem.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).