Inflace se v květnu 2023 opět dostala o kousek níže, než byla v předchozím měsíci. Zatímco dubnová hodnota byla na 12,7 %, nyní v květnu vykazuje hodnotu 11,1 %. Ačkoli inflace postupně klesá, přesto se stále drží v dvouciferných hodnotách. Jednocifernou úroveň ekonomové očekávají ve druhé polovině letošního roku.
Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v květnu meziročně vzrostly rovněž o 11,1 % a znovu meziročně se zvýšily i náklady spojené s bydlením.
Například stouply ceny vodného o 16,3 procenta, stočného o 30,3 procenta, elektřiny o 24,8 procenta či tepla a teplé vody o 41,3 procenta. Rovněž došlo k růstu cen u některých potravin. Ke zdražování došlo například u rýže o 23,2 procenta, zeleniny o 21,5 procenta a cukru o 58,7 procenta,
uvádí hlavní ekonom společnosti BH Securities Štěpán Křeček.
Proti očekávání znovu vzrostly ceny potravin. Právě jejich zdražení bylo nejvýznamnějším zdrojem meziměsíčního růstu spotřebitelských cen. Stejně tak je podle analytika Komerční banky Martina Gürtlera pokračující růst cen energií, které byly v květnu meziměsíčně vyšší v průměru o 0,3 %, přičemž stejným tempem rostly také v dubnu.
Jak tuzemské ceny potravin, tak i energií zatím stále nereagují na nižší ceny komodit na světových trzích. Výjimkou jsou ceny pohonných hmot, ty v souladu s naší prognózou v květnu meziměsíčně klesly o 3,8 %. V souhrnu se spotřebitelské ceny v květnu zvýšily o 0,3 % meziměsíčně, zatímco v dubnu klesly o 0,2 %,
uvádí Martin Gürtler.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler předpokládá, že se inflace v letošním roce bude pohybovat kolem hranice 11 %.
Nejvýraznějším rizikem je však v tuto chvíli inflace příštího roku. Ta sice z titulu srovnávací základny výrazně poklesne, hlavní nejistotou však je, že se nedostane dlouhodoběji k úrovni k 2–3 %, ale „zakoření“ v tuzemské ekonomice na vyšší úrovni. V současnosti však toto riziko nelze odhadnout a klíčová tak bude lednová inflace v příštím roce, říká Seidler.
Ačkoli je inflace na sestupu, pořád ještě dlouho nemůžeme očekávat, že by Česká národní banka hýbala s výší úrokových sazeb.
„Vzhledem k postupnému zmírňování meziročního růstu spotřebitelských cen nelze očekávat, že by Česká národní banka zvyšovala úrokové sazby nad současnou úroveň. Případné snižování úrokových sazeb zřejmě přijde až ve chvíli, kdy se inflace dostane pod úroveň základní úrokové sazby,“ říká Štěpán Křeček z BH Securities.
Lidé si letos připlatí také za rekreaci. Ceny dovolených s komplexními službami vzrostly o 17,8 procenta, ale přesto zájem o nabídky cestovních kanceláří trvá. Ceny stravovacích služeb zdražily o 15,1 %, ceny ubytovacích služeb se meziročně zvýšily o 14,5 %.