Hlavní navigace

Kupujete jízdenky, letenky nebo vstupenky? Pozor na přeprodejce a nekalé e-shopy

Sdílet

Nejspolehlivější variantou pro nákup jízdenek, letenek, vstupenek a jiných lístků je nákup přímo u zdroje. Tedy na webových stránkách konkrétního dopravce, aerolinky nebo pořadatele koncertu. Češi ale často volí i nabídky zprostředkovatelů, kteří lákají zejména na nižší ceny. To ovšem může být varovný signál, že jde o podvodnou webovou stránku. Nejpozději před platbou si prověřte údaje obchodníka, jeho obchodní podmínky a hlavně uživatelské recenze z co nejvíce různých zdrojů, říká Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

Riziko přeprodejců na vás čeká zejména u nákupu vstupenek. Často se přeprodejci lístků zbavují například na sociálních sítích, kde podávají vysvětlení typu, že nejdou, protože mají nemocnou přítelkyni, nebo je to nevhodný dárek, který nevyužijí, a proto jej posílají dále. Lístek vám ochotně po zaplacení pošlou na e-mail. Už ale nezjistíte, že úplně stejnou vstupenku poslali dalším dvaceti lidem. Toto nemilé překvapení zjistíte až u vstupu na koncert.

Pokud tedy nenakupujete přímo u zdroje, vždy si pročtěte obchodní podmínky, které musí být uvedeny na každých webových stránkách, na kterých se něco prodává. Zároveň na ně zpravidla najdete odkaz i v průběhu vyplňování objednávky. Pokud nakupujete jízdenky nebo letenky, věnujte pozornost hlavně možnostem odstoupení od smlouvy či převodu na jinou osobu. Neplatí tu totiž zlaté pravidlo dvoutýdenní lhůty pro odstoupení od smlouvy bez udání důvodu a bez jakékoliv sankce. Každý dopravce si může stanovit své podmínky a nejčastěji spočívají v tom, že musíte uhradit storno poplatek. Změna osoby bývá u mezinárodních spojů také zpoplatněna, u nízkonákladových aerolinek většinou není možná vůbec, upozorňuje Lukáš Zelený. U vstupenek na kulturní akce byste se zase měli zajímat o vyhrazenou změnu programu či kompenzaci v případě zrušení akce.

Zajímejte se i o možnost slevy, pokud nakupujete jako student, osoba s tělesným postižením nebo senior. Aerolinky zase často nabízejí slevy na letenky pro malé děti.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).