Hlavní navigace

Kudy raději nejezdit? Allianz zveřejnila novou Automapu

Sdílet

Gabriela Hájková 14. 10. 2015

Pojišťovna Allianz zveřejnila nový žebříček Allianz Automapy, která shrnuje dvacítku nejrizikovějších míst na českých silnicích. Při její tvorbě pojišťovna vychází z databáze s lokalizací všech dopravních nehod v ČR, které eviduje Policie ČR.

Podmínkou pro zařazení konkrétního místa do statistiky Allianz Automapy jsou alespoň dvě na sobě navzájem zcela nezávislé dopravní nehody s těžkými zdravotními následky nebo smrtí, mezi nimiž nebyla vzdálenost větší než 100 metrů, uvádí zpráva pojišťovny s tím, že tímto způsobem bylo za poslední tři roky vytipováno 62 rizikových lokalit se 142 vážnými nehodami.

Výsledné pořadí lokalit závisí na míře kumulace nehod s těžkými osobními následky. Metodika přitom zohledňuje čtyři hlavní kritéria. Důležitý je:

 • počet nehod, při kterých zde došlo ke smrtelnému nebo těžkému zranění,
 • počet zraněných nebo usmrcených osob na místě,
 • závažnost jejich zranění a
 • počet ostatních nehod v dané lokalitě.

Ve sledovaném tříletém období dopadl zdaleka nejhůře Ústecký kraj, který v nejnebezpečnější dvacítce obsadil hned čtyři místa. Po třech příčkách pak obsadily kraje Středočeský a Královéhradecký, dvě obzvlášť kritická místa se našla v Jihomoravském a Jihočeském kraji. Pouze kraje Liberecký a Karlovarský se v tabulce nejrizikovějších míst vůbec neobjevily.


Autor: Allianz

Nehodové listy znázorňující nejrizikovější lokality každého kraje včetně GPS souřadnic jsou k dispozici na speciálním webu pojišťovny Allianz ve složce Allianz Automapa 2015. Celostátní online verzi Allianz Automapy najdete na webu pojišťovny.

Našli jste v článku chybu?
 • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 10. 2015 17:30

  dal (neregistrovaný) 46.231.78.---

  Jestli tu statistiku dával dohromady stejný patlal, který uvedená místa nehod umisťoval do mapy, tak je věrohodná jak předpověď počasí na příští desetiletí.
  Stačilo mi namátkou zkontrolovat 2 označená místa v Havířově. Jedno podle popisku tvrdí, že se jedná o silnici I/11, ovšem označení míří na Dlouhou třídu, po níž ovšem uvedená silnice 1. třídy nevede. To druhé místo na silnici I/11 v mapě ukazuje čtyřproudou komunikaci mezi Šenovem a Havířovem u železničního podjezdu, ovšem vysvětlivka v mapě tvrdí, že se jedná o místo v Orlové.
  Pokud i ostatní data byla vypracována se stejnou pečlivostí a věrohodností, pak je naprosto zbytečné tvořit podobné statistiky, protože se stejnou pravděpodobností se může nehoda stát na kterémkoli místě, třeba před prahem vašeho domu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).