Hlavní navigace

Na nízkou finanční gramotnost doplácejí děti, lidé s nízkým vzděláním a menšími příjmy

Sdílet

Úroveň finanční gramotnosti v České republice se za poslední tři roky výrazně nezměnila. S věkem roste, nejvyšší je finanční gramotnost u osob v produktivním věku a se stářím opět klesá.

Z průzkumu, který pro Českou spořitelnu udělala společnost Millward Brown vyplývá, že mezi nejohroženější skupiny patří lidé s nízkými příjmy a nižším vzděláním.

Další ohroženou skupinou jsou děti. "Dvě třetiny mladých lidí ve věku od 18 do 25 let mají zkušenosti s půjčkou. Zkušenost s určitou formou zadlužení však přiznaly i děti ve věku už 12 let,“ uvedla Lenka Korečková, manažerka výzkumu České spořitelny.

Za poslední tři roky také výrazně klesl počet lidí, kteří by bez příjmu vydrželi financovat domácnost déle než tři měsíce. V roce 2012 by déle než tři měsíce vydrželo 60 % dotázaných, letos to je jen 52 %. Při výpadku příjmu by naopak méně než tři měsíce vydrželo 48 % dotázaných, před třemi roky to však bylo jen 40 %. Od roku 2012 klesl počet lidí, kteří přiznali, že jim příjmy nestačily na pokrytí nákladů.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).