Hlavní navigace

U běžných úvěrů už jste opatrnější a pak naletíte mikropůjčkám, ukazuje Navigátor

13. 10. 2015

Sdílet

Objem poskytnutých mikroúvěrů se v poslední době prudce zvyšuje. Podle odhadů to může být i o desítky procent za poslední rok. V segmentu nižších půjček tak tyto „půjčky před výplatou“ pomalu ale jistě vytlačují klasické spotřebitelské úvěry. V současnosti je v mikropůjčkách rozpůjčováno více než 25 mld. Kč a číslo se rychle zvyšuje. Informace vyplývají z údajů projektu Navigátor bezpečného úvěru.

Mikroúvěry na českém trhu přitom poskytuje asi 10 000 subjektů, jen setinu ale můžeme označit za bezpečné. Zbytek jsou rizikoví či přímo nebezpeční poskytovatelé, varují tvůrci projektu. Riziko je o to vyšší, že na tyto mikropůjčky se nevztahuje zákon o spotřebitelském úvěru, takže se poskytovatel úvěru nemusí až zas tak zajímat o to, zda je či není žadatel o úvěr předlužený a smlouva nemusí mít náležitosti jako ta o klasickém úvěru. Neplatí zde ani zákaz používání předražených linek nebo rozhodčích doložek. Kromě toho mohou spotřebitelé získat dojem, že když jde o tak nízkou půjčku, nehrozí tak vysoké riziko. Opak je pravdou.

Přesvědčit se o tom můžete v článku, který srovnává nejčastější nabídky mikroúvěrů: Rychlopůjčky a mikropůjčky. Z desítek predátorů je bezpečná jen jedna firma

Zatímco kupříkladu u Japonské půjčky (dříve Click Credit) zaplatí spotřebitel za 1000 korun na 30 dní 33 korun, u VIA sms je to již 276 korun a u Ferratum dokonce 330 korun, upozornil Zdeněk Soudný. Za nesplacení mikroúvěru ve výši 1000 korun pak můžete podle srovnání společnosti Scott & Rose po 15 dnech v prodlení zaplatit sankci ve výši 79 korun, ale také ve výši 500 korun, nebo dokonce na 1100 korun.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).