Hlavní navigace

Koruna vůči většině měn slábne, útrata na dovolené vás vyjde dráž

Sdílet

Doba dovolených se pomalu blíží, ale česká koruna bohužel v minulých měsících postupně oslabovala. To je špatná zpráva pro ty, kteří se chystají do zahraničí, protože vás útrata na dovolené vyjde dráž.

Neplatí to však pro všechny dovolenkové destinace. Pokud pojedete například do Turecka, výše uvedené platit nebude. Za první tři měsíce letošního roku dokázala koruna z přibližně 140 světových měn posílit pouze vůči necelé dvacítce z nich. Z měn vyhledávaných turistických destinací zpevňuje prakticky jenom vůči turecké liře, a to o 2,6 %, říká Lukáš Kovanda, hlavní ekonom společnosti CZECH FUND. Zhruba o desetinu pak koruna posílila vůči tuniskému dináru a o přibližně procento vůči srílanské rupii.

Bohužel se však nedá očekávat, že by do léta koruna výrazně posílila. Kurz koruny k euru bude v příštích měsících víceméně stejný.

Pro začátek července platí odhad kursu na úrovni 25,85 Kč za euro. Jedná se o nejpravděpodobnější kurs obou měn právě v době začátku prázdnin. Kurs by se tedy neměl příliš lišit od současné úrovně 25,82 Kč za euro. Kurs koruny k dolaru by měl začátkem prázdnin být nepatrně silnější než dnes (v současnosti je na úrovni 23,02 Kč za dolar), a sice na úrovni 22,72 Kč za dolar, dodává Lukáš Kovanda.

Oslabují však i jiné měny. V letošním roce vůči koruně nejvíce oslabuje argentinské peso, a to o 10,8 %. Pokud se tedy chystáte do Argentiny, na draho si stěžovat nebudete. Oproti koruně také mírně oslabuje švédská koruna a islandská koruna, a to o více než 2 % v obou případech.

Našli jste v článku chybu?
  • Aktualita je stará, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).